UA / RU
Підтримати ZN.ua

Панда-дипломатія: чому з американських зоопарків можуть зникнути харизматичні тварини

У зоопарках США вперше за 50 років може не залишитись жодної панди. 

Після більш, ніж 50 років перебування у Національному зоопарку Вашингтона, з нього зникнуть панди, і то можливо, що назавжди, повідомляє Bloomberg.

Три панди із зоопарку мають повернутися до Китаю до грудня після закінчення трирічної угоди з китайським агентством дикої природи. Причому панди зникнуть не лише зі столичного зоопарку, а і з трьох інших у США: в Атланті, Сан-Дієго та Мемфісі.

Хоча обидві сторони заперечують політичну складову, однак Китай давно використовує «дипломатію панди», щоб заслужити прихильність, винагородити друзів і покарати супротивників. І втрата останніх американських панд сталася в момент, коли зв’язки між США та Китаєм досягли історичного мінімуму, а більшість шляхів співпраці перервано.

Надія на те, що Вашингтон отримає нових панд, ґрунтується на останніх ознаках того, що відносини можуть трохи покращитися — або, принаймні, не погіршитися.

«Той факт, що наступного року всі панди зі Сполучених Штатів повернуться до Китаю, має певне значення. У них є план. Вони знають, що роблять», — вважає Олена Сонгстер, професор Каліфорнійського коледжу Святої Марії та автор книги «Нація панд» про Китайську «панда-дипломатію».

Зоопарки по всьому світу не отримують повну опіку над пандами, натомість вони орендують їх, підписуючи контракти, і  щороку платять Китаю сотні тисяч доларів.

Після багатьох років поновлення цих контрактів Смітсонівський інститут , який наглядає за зоопарком Вашингтона, не зміг зробити це знову. 

США були нагороджені своїми першими пандами після того, як президент Річард Ніксон нормалізував відносини в 1972 році, і багато інших країн пішли за ним. Дослідження 2013 року виявило кореляцію між урановими угодами та пандовими позиками Канаді та Франції. У 2018 році Китай позичив Фінляндії панд на честь сторіччя незалежності Фінляндії.

«Від жестів доброї волі дипломатії епохи Ніксона вони перетворилися на сьогоднішні емблеми розбрату. Панди стали полотнами для оповідань про недовіру та суперництво», — говорить Ліззі Лі, співробітниця програми економіки Китаю Інституту політики азіатського суспільства.

Є багато неполітичних причин, чому панди зараз можуть повернутися додому. Одне з пояснень полягає в тому, що всі панди, які залишають американські зоопарки, досягли того віку, коли вони мають повернутися додому. Виліт деяких панд був відкладений через пандемію Covid-19.

Оскільки панди більше не вважаються такими, що знаходяться під загрозою зникнення, Китай будує власну мережу національних парків і може не відчувати потреби відправляти їх за кордон для збереження та розведення.

Незрозуміло, що буде далі з Вашингтонським зоопарком. Переїзд панд може бути тимчасовим, як це сталося в 1999 році, коли в зоопарку цілий рік не було цих тварин. Або Китай може запропонувати їх у якості нагороди під час майбутніх дипломатичних переговорів.

І Китай, і США залишають відкритими двері для можливого повернення. Принаймні, існують ознаки зміни відносин на краще.

Метою президента Джо Байдена залишається особиста зустріч із президентом Сі Цзіньпіном , чого не було майже рік. Очікується, що Сі відвідає цьогорічний форум Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва у Сан-Франциско, і цілком можливо, що він  привезе з собою обіцянку передачі нових панд для американських зоопарків.

Речниця Національного зоопарку відмовилася коментувати, чи ведуться нові переговори. Але джерело, знайоме з думкою адміністрації Байдена, повідомило, що США планують обговорити це питання з Китаєм до моменту, коли вашингтонські панди повернуться додому.

Посольство Китаю у Вашингтоні також залишило відкритою можливість позитивного результату.