UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пан Гі Мун: Ядерні країни порушили зобов'язання, гарантовані Україні Будапештським меморандумом

За словами Пан Гі Муна, домовленості з Україною було підірвано поточними подіями в Криму, спровокованими агресією Росії.

Генеральний секретар Організації об'єднаних націй (ООН) Пан Гі Мун розкритикував Росію, США і Великобританію за порушення зобов'язань перед Україною, гарантованих Будапештським меморандумом. На початку саміту з ядерної безпеки, який проходить з 24 по 25 березня в Гаазі, він застеріг від використання кризи в Україні як приводу для прагнення отримати атомну зброю.

"У випадку України гарантії безпеки були основною умовою її приєднання до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї", - цитує Пан Гі Муна інформаційне агентство AFP.

За словами генсека ООН, надійність гарантій, наданих Україні Будапештським меморандумом, "серйозно підірвано" нинішніми подіями в Криму. Наслідки конфлікту навколо Криму, як для національної безпеки України, так і для національних нормативних документів щодо нерозповсюдження ядерної зброї, на його думку, є глибинними. "Однак це не може служити виправданням прагнень до атомної зброї, які б тільки збільшили невпевненість і ізоляцію", - додав він.

Генсек ООН закликав до того, що гарантії безпеки ядерних держав щодо країн, які не мають ядерної зброї, повинні бути дотримані. Ці гарантії повинні бути обов'язковими і недвозначними". "Ми разом повинні подбати про те, щоб атомна зброя сприймалася як тягар, а не як сила", - заявив генсек ООН.

Нагадаємо, що в підписаному в 1994 році Будапештському меморандумі США, Великобританія і Росія зобов'язалися поважати незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України у відповідь на підписання Києвом договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Київ добровільно відмовився від третього ядерного арсеналу в світі.

2 березня Верховна Рада України звернулася до країн-гарантів Будапештського меморандуму про порушення домовленостей з боку Росії.

1 березня 2014 року Рада Федерації Федеральних Зборів Росії прийняла рішення про можливість використання збройних сил Росії на території України. Ще раніше російські війська ввійшли на територію України в Криму під приводом захисту російськомовного населення. !zn