UA / RU
Підтримати ZN.ua

П'ять викликів для нового президента України — Reuters

Парламент, команда, МВФ, ПриватБанк і відносини з Путіним – все це лежить на столі перед Зеленським.

Україна увійшла в незвідані політичні води, обравши коміка без політичного досвіду Володимира Зеленського своїм новим президентом. Зеленський – остання фігура, яка виступає проти істеблішменту, яка змогла перемогти чинного лідера, як в Європі, так і за її межами. Але йому багато чого належить зробити. Агентство Reuters наводить п'ять важливих питань Зеленського, які є у інвесторів і міжнародного співтовариства.

"КУЙ ЗАЛІЗО ПОКИ ГАРЯЧЕ"

Очікується, що Зеленський вступить на посаду наступного місяця, і його здатність працювати з українським парламентом, Радою, буде мати вирішальне значення для задоволення очікувань виборців.

Президент України призначає голову державної служби безпеки, начальника Генштабу ЗСУ, генерального прокурора, голову Нацбанку, а також міністрів закордонних справ і оборони. Але парламент повинен проголосувати за кожне призначення - і тут є заковика.

У той час як Зеленський рішуче переміг чинного Петра Порошенка на президентських виборах у неділю, парламентські вибори повинні відбутися не раніше жовтня, і опитування громадської думки показують, що Зеленський навряд чи виграє абсолютну більшість.

Це означає, що він повинен вступити в союз, принаймні, з однією іншою партією, якщо хоче, щоб його політика і призначення підтримувалися парламентом. Інша альтернатива полягає в тому, щоб спробувати призначити дострокові вибори, щоб отримати вигоду з імпульсу від його президентської перемоги.

КОМАНДА

Інвестори хочуть, щоб Зеленський, у якого немає політичного досвіду, створив команду з достатнім досвідом, щоб уникнути помилок у політиці.

Насправді у нього поки немає повної політики, але він запросив двох колишніх міністрів в якості радників своєї кампанії: колишнього міністра фінансів Олександра Данилюка і колишнього міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавичюса.

Ходять чутки, що Данилюк може стати міністром закордонних справ або главою адміністрації президента, що дасть йому потужну роль вартового.

"Зеленський може бути недосвідченим у зовнішніх справах, але я думаю, що у нього буде великий вибір досвідчених людей на посаду міністра закордонних справ, і він отримає багато підтримки і порад від західних урядів", - написав Тімоті Еш з BlueBay Asset Management.

МВФ

Допомога Міжнародного валютного фонду утримує економіку України на плаву, тому її постійна підтримка розглядається як критично важлива, особливо у зв'язку з тим, що близько 3 мільярдів доларів (близько 2% ВВП) зобов'язань за зовнішнім боргом, включаючи відсотки, що підлягають погашенню в решту 2019 року. Ще 5,5 мільярда доларів (близько 4% ВВП) повинні бути погашені в 2020 році.

Але неоднозначні зусилля України з реформування призвели до частих затримок у реалізації попередньої програми МВФ, в результаті чого було виділено лише 8,7 млрд. дол. США із запланованих 17,5 мільярдів.

Це було замінено нової 14-місячної програми stand-by на 3,9 млрд. доларів США (SBA) в грудні. У той час як Київ сподівається на ще один транш вже наступного місяця, інвестори захочуть, щоб найближчим часом повернулася більш повна програма.

Це можуть бути цікаві переговори. Зеленський вже хоче поговорити з МВФ про те, щоб зупинити зростання цін на газ, яке Фонд визнав вкрай важливим для виправлення фінансів Києва.

Однак в останні роки економічний фон в Україні покращився завдяки набагато меншому подвійного дефіциту (2-3% ВВП), зниження боргу державного сектору (трохи більше 60%) і стабільній валюті. За даними S&P Global, в України також є валютні резерви на суму понад 20 мільярдів доларів, що складає більше чотирьох місяців покриття імпорту.

ПРОБЛЕМИ ПРИВАТБАНКУ

Однією з проблем є зв'язок Зеленського з олігархом Ігорем Коломойським, колишнім власником найбільшого кредитора в Україні – "Приватбанку", який був націоналізований в 2016 році.

Оскільки міжнародне співтовариство вже стурбоване корупцією і впливом, деякі підняли питання про те, що їхні стосунки можуть означати для майбутнього "Приватбанку" та інших інтересів Коломойського в Україні.

Рішення суду минулого тижня може загрожувати скасувати націоналізацію "Приватбанку".

Нацбанк заявив, що подасть апеляцію - насправді може бути багато апеляцій, а також інші правові маневри - але будь-яка ознака того, що Зеленський може опинитися в таборі Коломойського з цього приводу, може нанести серйозної шкоди, не в останню чергу відносинам з МВФ.

ВІДНОСИНИ З РОСІЄЮ

Оскільки світові лідери встигли привітати Зеленського з перемогою на виборах, одне відоме ім'я відсутнє в списку: президент Росії Володимир Путін. Те, як російськомовний Зеленський буде поводитися з відносинами України з Росією, буде мати велике значення для визначення успіху строку його повноважень.

Він уже запропонував по-новому поглянути на забезпечення миру з Москвою, одночасно просуваючи дружні для Євросоюзу кроки. Це може виявитися важким шляхом.

Нагадаємо, 21 березня відбувся другий тур виборів президента України, в якому брали участь Володимир Зеленський і Петро Порошенко. Згідно з результатами обробки 100% електронних протоколів, Володимир Зеленський набрав 73,22 % голосів, а за чинного главу держави Петра Порошенка проголосував 24,45% виборців.

Міжнародна неурядова організація CANADEM заявила про те, що вибори були демократичними, пройшли у відповідності з міжнародними стандартами і відобразили волю українського народу.

Європейська мережа організацій зі спостереження за виборами(ENEMO) також зазначила, що другий тур в основному відповідав міжнародним стандартам. Однак у ENEMO звернули увагу на недоліки в законодавстві, якими зловживають кандидати, проводячи передвиборну агітацію сумнівними засобами, використовуючи брудні технології.

У той же час в ОБСЄ побачили зловживання адміністративним ресурсом у другому турі виборів президента України та відзначили той факт, що приватні телеканали незбалансовано і упереджено висвітлювали інформацію про діяльність кандидатів.

Детальніше про президентської кампанії читайте в спецтемі DT.UA "Вибори-2019".