Тенденції осені зберігаються: партія влади разом із чинним президентом Володимиром Зеленським продовжують стрімко втрачати рейтинг. Цього разу ситуація виглядає ще гостріше з урахуванням появи нового партійного лідера. Водночас лідерами партійних рейтингів в Україні залишаються політичні партії "Опозиційна платформа - За життя", "Слуга народу" і "Європейська солідарність", заявив гендиректор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто під час пресконференції 28 грудня.
За даними опитування КМІС, першою стала ОПЗЖ з 23,1% від тих виборців, які вже визначилися зі своїм вибором. Таким чином, за рік з невеликим після парламентських виборів у партії Медведчука/Бойка плюс десять відсотків. «Слуги» — другі і у них 20,9% підтримки, що вдвічі менше, ніж було на парламентських виборах 2019 року. На третьому місці йде «Європейська солідарність» з 14,1%.
Очевидно, що розчарувавшись у чинній владі, українці не повертаються до партій демократичного табору, що керували після Революції Гідності. І це тенденція, вважає редакторка відділу політики на ZN.UA Інна Ведернікова. Слідом за ЄС — «Батьківщина» з 9,8% підтримки, якій поки вдається утримувати свій електорат. А "УДАР" мера столиці Віталія Кличка сьогодні взагалі не пройшов би до парламенту, набравши всього 2,2% голосів. Але якщо реанімаційна кампанія "УДАРу", до якого повернувся Кличко, стартувала тільки на місцевих виборах, у партій Петра Порошенка і Юлії Тимошенко дедалі менше аргументів на те, щоб не тільки утримати пул своїх виборців, але і зробити ривок.
«Голос», що вистрілив на минулих парламентських виборах, також не долає 5-відсотковий прохідний бар'єр, маючи 3,2% підтримки українців. Що говорить про те, що після виходу Святослава Вакарчука партія так і не знайшла чіткої лінії, яка б виявилася близька і зрозуміла українцям, які стрімко розчаровуються.
Однак, крім ОПЗЖ, яку агресивно просувають телеканали Медведчука, несподівано виринули «радикали». Так, у Радикальної партії Олега Ляшка 6,1% і вона б точно опинилася в парламенті. Чи то, на думку виборців, Ляшко сильно добре співає, чи то «слуги» зовсім погано працюють, але на безриб'ї і Ляшко стає акулою.
Є і ще один партійний сюрприз, який, однак, нам дуже ретельно готували. «Українська стратегія Гройсмана» за даними соціологів набирає 5,2% і проходить до парламенту. Безумовно, результати політичної сили експрем'єра на місцевих виборах у Вінниці і області, а також його медійна активність на тлі розгортання кризи, - грають тут свою мобілізаційну роль.
Що стосується президентських рейтингів, то тут теж без сюрпризів не обійшлося. І річ, звичайно, не у 6% Гройсмана (хоча для експрем'єра на тлі скандалу з НАБУ це помітне зростання), а в 20% Юрія Бойка. У підсумку один з лідерів ОПЗЖ майже на шість відсотків випереджає експрезидента Порошенка — у нього 14,2% (така ось іронія), і всього на сім відстає від чинного президента Володимира Зеленського — у нього 27%.
Тут виборці з довгою пам'яттю скажуть, що і Зеленський, і Порошенко практично утримують свої позиції, закріплені результатами першого туру тогорічних президентських виборів. Однак люди з гострим розумом, зачепляться за серйозне зростання рейтингу Юрія Бойка. Буквально рік тому, який подорожував разом з Віктором Медведчуком з Києва в Москву.
Дивовижне поруч. Хоча, за все, що з нами відбувається, відповідаємо лише ми самі. Зокрема, і за те, чому люди, дивлячись на ці знімки, так по-різному думають і відчувають. І іронії тут насправді мало. Виключно результати роботи першої постмайданної влади.
Цікаво, що успіхи і самої ОПЗЖ, і її лідера можна спостерігати не тільки на Донбасі, Сході і Півдні України, а й в Центрі. Так, якщо партія влади «Слуга народу», лідируючи в Центрі, набирає 22%, то ОПЗЖ (14,7%) випереджає і «Батьківщину» (14,3%), і ЄС (14,3%). А кандидат Бойко (13,7%) поступається в Центрі тільки Зеленському (31,5%) і Порошенку (16,2%). Тому друге місце представника ОПЗЖ Олександра Попова на виборах мера столиці на цьому тлі зовсім не сюрприз.
Треба сказати також, що значно за цей рік постраждав президентський рейтинг Юлії Тимошенко - у неї 7,3% замість 15,9% 2019-го року. Стабільну позицію на рівні 6,5% утримує Ігор Смешко, чия партія «Сила і честь», однак, до 5% за даними КМІС не дотягнула.
Про результати опитування щодо партійних рейтингів дивіться з 46-ої хвилини відео.
Нагадаємо, опитування "Рейтингу", які проводилися 16-20 грудня, показали, що найбільшу підтримку на найближчих парламентських виборах в Україні отримала б партія "Слуга народу", за яку готові проголосувати 21% виборців. За ОПЗЖ проголосували б 17,3% громадян, а за "Європейську солідарність" - 15,2%. Партію "Батьківщина" готові підтримати 10,9% опитаних.
Крім того, якби найближчим часом проходили вибори президента, то чинного главу держави Володимира Зеленського підтримали б 26,5% тих українців, які визначилися і пішли б голосувати.