Процес підготовки до навчання українських військових застосуванню західних винищувачів F-16 затягується, оскільки деякі держави, зокрема Сполучені Штати Америки, бояться провокувати Росію, заявив колишній Верховний командувач Об'єднаних сил НАТО в Європі Філіп Брідлав у інтерв’ю "Голосу Америки".
"Багато країн готові, наші європейські союзники вже готові, вони поділились своїми планами й готові починати. Я думаю, що основне уповільнення цього процесу відбувається всередині моєї країни (у США – ред.), в нашій столиці. Є стриманість щодо швидких дій через побоювання, що пан Путін може спричинити певні важливі події. Як я вже казав багато разів, ситуація з F-16 – це якраз той випадок", – сказав генерал у відставці.
На думку американського військового, ворожа політика залякування, війна щодо стримування Заходу продемонструвала "шалений успіх" у цьому питанні. "І це те, над чим він (президент РФ Владімір Путін – ред.) наполегливо працює. Це залякування призвело до стримування, і сповільнило такі речі, як надсилання F-16", – наголосив колишній командувач НАТО у Європі.
Водночас, директор Євразійської програми в Інституті досліджень закордонної політики Роберт Гамільтон не погодився з такою оцінкою в коментарі "Голосу Америки". Він вважає, що навчання на винищувачах досі не почалося, бо підготовка відповідних заходів потребує більше часу.
"Цей процес потребує часу, щоб навчити пілотів, щоб отримати технічне обслуговування запасних частин, не лише навчити пілотів, але й техніків, і людей, які обслуговують реактивні літаки. Отже, це те, що необхідно зробити", – заявив експерт.
Крім того, за його словами, на тренування на F-16 може піти в два-три рази більше часу, ніж на програми щодо належного використання танків чи бойових машин піхоти Bradley.
"То ж я не думаю, що це якась навмисна спроба уповільнити процес, щоб не провокувати росіян", – додав Гамільтон.
Напередодні повідомлялося, що союзники досі не узгодили план навчання українських пілотів на F-16 – Сполучені Штати все ще чекають від європейських чиновників остаточного плану підготовки, який ще мають затвердити, перш ніж програма розпочнеться.