UA / RU
Підтримати ZN.ua

Оприлюднено подробиці звинувачення Тимошенко у вбивстві Щербаня

За версією слідства, Лазаренко і Тимошенко замовили вбивство Щербаня, не поділивши з ним ринок газу. І заплатили кілерам майже 3 млн доларів.

Підставою для вбивства у 1996 році народного депутата Євгена Щербаня, в якому підозрюються Юлія Тимошенко і Павло Лазаренко, стала неможливість поділити ринок газу в Донецькій області. А загальна сума виплачених за вбивство грошей склала більше 2,8 млн доларів.

Такі подробиці містяться у повідомленні про підозру, переданому Юлії Тимошенко, напередодні стало відомо газеті "Коммерсант-Украина", яка публікує витяги з документа.

"Витримки з повідомлення про підозру", що опинилися у розпорядженні журналістів, складаються з двох частин. Джерела у силових структурах стверджують, що від оригіналу повідомлення документ відрізняється несуттєво.

- Генпрокуратура приступить до допитів Тимошенко у справі Щербаня до кінця тижня

Фігуранти справи про вбивство Євгена Щербаня, зокрема Юлія Тимошенко і Павло Лазаренко, вказуються в ньому як Т. і Л. відповідно.

У першій частині викладаються обставини появи на українському ринку компанії ЄЕСУ, яку очолювала Юлія Тимошенко, і формування заборгованості компанії перед Міноборони Росії за придбаний газ в обмін на надання будівельних послуг.

Друга частина документа присвячена обставинам підготовки вбивства Євгена Щербаня, народного депутата II скликання.

За версією слідства, передумовою до скоєння цього злочину стали дії тодішнього першого віце-прем'єра Павла Лазаренка. Він лобіював прийняття урядової постанови, якою за кожною областю закріплювався єдиний оптовий постачальник газу - у Дніпропетровській і Донецькій областях таким постачальником виявилася компанія ЄЕСУ.

Проте, упевнені в Генпрокуратурі, однією з перешкод на шляху реалізації цього плану став Євген Щербань, який у свою чергу ініціював появу розпорядження голови Донецької облдержадміністрації від 12 лютого 1996 року.

Воно мало аналогічну урядовому документу назву, але різниця полягала в тому, що "Єдиною організацією, яка уповноважена на укладення договорів з оптовими імпортерами природного газу на постачання його підприємствам Донецької області", є не ЄЕСУ, а корпорація "Індустріальний союз Донбасу".

Як стверджують слідчі, "на цьому ґрунті між Павлом Лазаренком, Юлією Тимошенко і Євгеном Щербанем "виникали конфлікти, оскільки підприємства, підконтрольні останньому, категорично відмовлялися працювати з ЄЕСУ на умовах Т. і Л.".

Позиція Євгена Щербаня сприяла зменшенню прибутку ЄЕСУ і, як наслідок, особисто Юлії Тимошенко і Павла Лазаренка, які ще на початку 1996 року "спільно прийняли рішення про його вбивство", сказано в документі.

"Оскільки безпосередньо Т. і Л. не могли скоїти вбивство Євгена Щербаня, вони вирішили замовити його іншим особам, тобто організувати вбивство", - зазначили у ГПУ.

Подальші події, за версією слідства, розвивалися так: у першій половині 1996 року радник Павла Лазаренка Петро Кириченко, "не знаючи про справжні наміри Т. і Л.", організував у будинку відпочинку "Пуща-Водиця" зустріч Павла Лазаренка з кримінальним авторитетом з Дніпропетровська Олександром Мільченком на прізвисько Матрос.

Як стверджують слідчі, на початку року вони зустрічалися кілька разів, і на одній з таких зустрічей пан Лазаренко познайомив Матроса з Юлією Тимошенко. "Т. і Л., діючи за попередньою змовою між собою, замовили М. (Олександру Мільченку - прим. ред.) вбивство Євгена Щербаня, гарантувавши за це виплату винагороди у розмірі 3 млн доларів і, на прохання М., сприяння у приватизації Царичанського заводу мінеральних вод", - вказується в документі.

Для виконання цього замовлення Матрос звернувся до керівників банди кілерів, яка з кінця 1993 року діяла в Україні, а в 1995-му організувала вбивство президента футбольного клубу "Шахтар" Ахатя Брагіна.

"Для обговорення умов виплати винагороди за вбивство Євгена Щербаня у першій половині 1996 року Юлія Тимошенко особисто зустрічалася з Матросом і одним із керівників банди в столичному готелі "Національний", де в той час жила", стверджують у ГПУ.

Загальна сума сплачених коштів за вбивство Євгена Щербаня склала 2,82 млн доларів.

У результаті Тимошенко інкримінується ч. 4 ст. 19. п. "а" ст. 93 Кримінального кодексу (у редакції 1992 року) - "умисне вбивство". Зараз ця стаття передбачає максимальне покарання у вигляді довічного ув'язнення.

- Власенко: якби Тимошенко можна було розстріляти, її б розстріляли

Група захисників Юлії Тимошенко поки не встигла ознайомитися зі змістом цього документа.

"Ніхто, окрім Юлії Тимошенко, ще його не бачив, вона не встигла передати його нам. Але, виходячи із заяв керівництва Генеральної прокуратури, я можу допустити, що все, що міститься в цьому "повідомленні про підозру", - безпідставні і нічим не обґрунтовані звинувачення", - заявив один з адвокатів екс-прем'єра Олександр Плахотнюк. !zn

Читайте також:

Кузьмін не бачить політичних репресій у кримінальних справах Тимошенко

Опозиція вимагатиме створення слідчої комісії Ради з розслідування вбивства Щербаня

Власенко розповів, кому було вигідно вбивство Щербаня

Янукович упевнений у причетності Тимошенко до вбивства Щербаня: Там були мотиви