UA / RU
Підтримати ZN.ua

Опозиція вимагає виборів 150 депутатів за мажоритаркою, участі політичних блоків і зниження бар'єру до 1%, - документ

Лідери опозиційних фракцій у Верховній Раді - глава НУ-НС Микола Мартиненко і перший заступник голови "БЮТ-Батьківщина" Андрій Кожем'якін - підписали спільний перелік вимог, які має бути враховано в новому узгодженому законопроекті про вибори народних депутатів.

Згідно з документом, який є в розпорядженні ZN.UA, опозиція вимагає закріпити у законопроекті змішану систему виборів, при якій 300 депутатів обираються за пропорційною системою, а третина (150 депутатів) за мажоритарною.

Також "БЮТ-Батьківщина" і НУНС вимагають дозволити брати участь у виборах блокам політичних партій і зберегти для них, нарівні з партіями, однаковий прохідний бар'єр, одночасно знизивши його до 1%.

Нагадаємо, що в поданому представниками парламентської більшості законопроекті пропонується змінити чинну партійну систему і 225 депутатів (50%) обирати у мажоритарних округах.


Як повідомив сьогодні на брифінгу голова тимчасової спеціальної комісії (ТСК) з підготовки закону про вибори Руслан Князевич (НУНС), він сподівається, що ТСК зможе підготувати узгоджений законопроект про вибори у стислі терміни.

За його словами, якщо всі питання буде враховано позитивно (у першу чергу мова йде про процедурні питання), то на напрацювання цих речей у вигляді конкретних норм і конкретного законопроекту багато часу не знадобиться. "Я думаю, що для цього достатньо день-два", - зазначив він.


«Інша справа - є ще питання політичного характеру, а я розумію, що це питання, які вирішуватимуться на вищому політичному рівні, я не виключаю, що це питання, які можуть бути вирішені в кінці роботи комісії, а до цього часу ми можемо напрацювати ті процедурні моменти, без яких ми далі не вважаємо за можливе працювати над законопроектом взагалі», - підкреслив Р.Князевич.

Зокрема голова ТСК уточнив, що мова йде про три блоки питань, які повинні бути враховані при підготовці законопроекту про вибори: блок політичних питань, блок питань щодо забезпечення демократичності виборчого процесу і блок питань щодо формування виборчих комісій і відмова від будь-яких причин для скасування реєстрації кандидатів, за винятком невідповідності вимогам, встановленим Конституцією України.

Окрім того, опозиція наполягає на забезпеченні участі у виборах виборчих блоків політичних партій. Також опозиція пропонує зберегти однаковий виборчий бар'єр для політичних партій і виборчих блоків. «Пропонується зниження прохідного бар'єру, починаючи з 1%», - уточнив голова ТСК.

Р.Князевич також додав, що згідно з директивами, наданими керівниками опозиційних фракцій членам ТСК від НУНС і «БЮТ-Батьківщина», пропонується заборонити утворення тимчасових закордонних виборчих дільниць з приміщенням для голосування поза межами дипломатичних установ України та військових частин, дислокованих за межами країни.

Опозиція також наполягає на наданні Центральній виборчій комісії виключного права реєструвати кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, що, на їхню думку, забезпечить однакові терміни реєстрації кандидатів в одномандатних округах та загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.

Опозиція також вимагає законодавчого забезпечення фінансування із держбюджету передвиборної агітації кандидатів у частині права на пропорційні виступи на загальнодержавних (по 60 хвилин) і регіональних (по 20 хвилин) телеканалах і радіо, а також відповідні розміри площ у друкованих ЗМІ.

Окрім того, опозиційні фракції також вимагають передбачити в законопроекті норму про можливість оскарження результатів виборів чи визнання голосування недійсним в одномандатному окрузі протягом 5 днів.

Опозиція також наполягає на збереженні у законопроекті норм, які передбачають прийняття рішення виборчої комісії більшістю від її складу, механізми контролю за виготовленням виборчих бюлетенів, а також обов'язкове включення до складу окружних та дільничних виборчих комісій по одному представнику від фракцій поточного скликання Верховної Ради.

Як повідомлялося, минулого тижня Верховна Рада створила тимчасову спеціальну комісію з доопрацювання закону про вибори народних депутатів.

Зараз у Верховній Раді знаходиться кілька законопроектів про вибори, в тому числі №9265-1, поданий депутатами більшості. Цей документ майже повністю повторює проект, який розробляла робоча група на чолі з міністром юстиції Олександром Лавриновичем, проте містить кілька норм, які Венеціанська комісія не розглядала.

Опозиція наполягає, щоб ТСК взяла за основу саме розглянутий Венеціанською комісією варіант законопроекту.