UA / RU
Підтримати ZN.ua

Омбудсмен поскаржилася на суддів у "справі Іващенка" до Вищої кваліфкомісії

На думку омбудсмена, судовий процес проводився з грубими порушеннями статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, всупереч практиці Європейського суду з прав людини.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова внесла подання голові Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) України Ігорю Самсіну "Про порушення суддями Печерського районного суду міста Києва міжнародного і національного законодавства під час розгляду кримінальної справи щодо Валерія Іващенка", вказавши на грубі порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Конституції України та жорстоке поводження з підсудними.

Як повідомляється на сайті омбудсмена, підставою для акта реагування уповноваженого стали події 9 квітня 2012 року на судовому засіданні Печерського районного суду Києва, де розглядали кримінальну справу за обвинуваченням колишнього першого заступника міністра оборони України Валерія Іващенка. На цьому засіданні була присутня Карпачова.

Як наголошується у повідомленні, омбудсмен встановила: "Валерія Іващенка доставили до Печерського районного суду міста Києва каретою швидкої допомоги з Київського слідчого ізолятора, незважаючи на те, що сам підсудний заперечував проти цього, посилаючись на загострення хвороби. Протягом п'яти годин судових дебатів Валерій Іващенко перебував на медичних ношах у лежачому положенні, в якому він змушений був виступати у дебатах із заключним словом. Час від часу лікарі давали йому знеболювальне. Інший підсудний Сергій Міхєєв весь цей час стояв у металевій клітці (так званому "стакані")".

Карпачова зазначає, що з невідомих причин у вільній залі для проведення судових засідань - спеціально обладнаному для цього приміщенні - перебували інші ув'язнені, доставлені до суду в інших справах, а також конвой. "У той же час справу В.Іващенка слухали в тісному приміщенні для конвою. У ньому половину площі займають сім металевих кліток, немає вікон, а єдиним доступом до свіжого повітря є двері, які були зачинені протягом усього судового засідання. Умови стали ще більш нестерпними , коли з двору до кімнати почали надходити газові вихлопи від працюючого двигуна машини біля дверей. Лише після цього зволили увімкнути примусову вентиляцію", - наголошується в повідомленні.

Карпачова також вказує на те, що рішення про закритий розгляд справи суд не приймав, але на судове засідання були допущені лише учасники процесу, лікарі і омбудсмен.

На думку омбудсмена, цей судовий процес проводився з грубими порушеннями статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, всупереч практиці Європейського суду з прав людини, зокрема щодо подібної справи "Лучанінова проти України" від 9 червня 2011 року та статті 129 Конституції України, які передбачають публічність і гласність судових процесів.

Провадження омбудсмена України у цій справі триває.

Нагадаємо, 9 квітня Іващенко через незадовільний, за словами адвокатів, стан здоров'я не зміг покинути медчастину Київського СІЗО для того, щоб конвой доставив його на засідання Печерського райсуду Києва. Суд двічі оголошував перерву у засіданні з розгляду справи Іващенка.

При цьому у Державній пенітенціарній службі України повідомили, що вранці 9 квітня лікарі медико-санітарної частини Лук'янівського СІЗО провели медогляд Іващенка, за результатами якого констатували, що його стан здоров'я у порівнянні з результатами попереднього огляду не погіршився.

Пізніше Іващенка під конвоєм на ношах доставила до суду швидка допомога, а засідання у його справі було перенесено з будівлі Печерського районного суду Києва, розташованого на вулиці Гайцана, у будівлю на вулиці Хрещатик.

На засідання, яке проходило в конвойній кімнаті, не пустили ані журналістів, ані родичів підсудного. !zn

Читайте також:

Іващенка внесли до суду на ношах і «не пускають в туалет»

Іващенко через погане самопочуття не зміг покинути СІЗО, щоб потрапити на суд


Суддя Вовк довів і Іващенка до оголошення голодування

Іващенко не виключає, що повернеться у політику