UA / RU
Підтримати ZN.ua

Олланд неофіційно розповів, як створювався "Нормандський формат" – ЗМІ

Ідею президента Франції підтримала канцлер Німеччини Ангела Меркель, незважаючи на те, що обидва розуміли, що "американці навряд чи будуть задоволені".

У Франції опублікована книга журналістів Le Monde, яка ґрунтується на багаторічних неофіційних розмовах з президентом Франції Франсуа Олландом. Книга містить також фрагменти, присвячені українсько-російському конфлікту, в тому числі – розповідь про те, як був створений "Нормандський формат".

Олланд розповів, що ідея чотиристоронніх переговорів належала саме йому, а також що Путін не відразу дав згоду на таку зустріч. "Я поговорив про це з Меркель, і вона сказала, що добре мене розуміє, навіть якщо американці навряд чи будуть задоволені...", - розповідав він журналістам Le Monde.

Зрештою, після кількох раундів переговорів, усі сторони погодилися зустрітися в замку Бенувіль, повідомляє Radio France Internationale.

25 травня, коли Порошенка обирають президентом, Олланд запрошує і його теж. "Потім я дзвоню Путіну, щоб сказати: "Вуаля, я вас попереджаю, що запросив Порошенка". У відповідь "цар метає блискавки": "чи Означає це, що я не повинен приїжджати, що ви не хочете мене бачити?" - запитує Путін. "Ні, зовсім ні. Я запросив Порошенко, але планується обід і зустріч. Можливо навіть - контакт з Порошенком...", - відповідає Олланд. "А... Гаразд, мені треба подумати", - каже Путін, "захоплений зненацька пропозицією французького президента".

Олланд запрошує "двох слов'янських ворогів" у замок Бенувіль (Нормандія) на "імпровізовану розмову". "Путін і Порошенко, боячись підступу, тримаються насторожено. У великому залі замку панує надзвичайно напружена атмосфера": "Путін змірює холодним поглядом велетня Порошенка", викликаючи побоювання Меркель за хід переговорів, які ще навіть не встигли початися.

Як з'ясувалося, на переговорах у червні 2014 року було зроблено перше спільне фото президентів Порошенко і Путіна, яке ніде не публікувалось протягом більш ніж 2 років (ця фотографія залишиться в архівах Єлисейського палацу і буде опублікована тільки в серпні 2016 року).

Ініціатором фотографування стала канцлер Ангела Меркель, яка хотіла цим "розрядити обстановку". Стверджується також, що це фотографування лише погіршило атмосферу, оскільки Путін спочатку був проти фотофіксації їх зустрічі.

Читайте також: Порошенко і Олланд підкреслили особливу важливість виконання "мінських" умов безпеки в Донбасі

"Відчувалося, що Путін вів жорстку гру, а Порошенко, який не мав президентського досвіду, здається, відчував фізичний страх", - розповів Олланд журналістам свої враження від зустрічі.

Президент Франції визнав, що практичні домовленості на тій зустрічі не було досягнуто, але він вважає її успішною, оскільки був встановлений контакт між лідерами ворогуючих країн. "Так, це був вдалий хід", - згадує Олланд "без удаваної скромності".

Олланд почав ту історичну розмову. Звернувшись до Порошенка з закликом припинити військову операцію на сході країни, а до Путіна - з вимогою вплинути на проросійських сепаратистів, Олланд закликав обидві сторони розпочати мирні переговори під егідою ОБСЄ.

Путін не погоджується, але висловлює готовність "зберегти нормальні відносини з Україною": за умови, що Київ гарантує платежі за російський газ. Порошенко у відповідь вимагає визнання виборів в Україні та відмови Путіна від застосування сили для "захисту російськомовного населення" [на сході України]... "Путін дратується", бажаючи запевнити присутніх у тому, що не може контролювати дії сепаратистів.

Втім, в оповіданні про олландівську миротворчу місію не згадується про те, що вже в липні в небі над Донбасом сепаратисти зіб'ють пасажирський "Боїнг" (на борту якого летіло 298 пасажирів), ще через місяць почнеться "ударний серпневий наступ" за участю російських десантників, а взагалі за наступні два з гаком роки в цій війні загинуть більше 10 тисяч чоловік.

Також у книзі наводяться роздуми Олланда про те, що Україні можуть надати летальне озброєння і прийняти до складу НАТО, але невідомо, коли і при яких обставинах він робив це припущення.

Можливо, впевненість Олланда тримається на припущенні, що Путін повинен керуватися прагматичними міркуваннями:

"Я думаю, інтерес Путіна полягає в тому, щоб продемонструвати прозорливість, заспокоїти гру, привласнити те, що він вже взяв (Крим) і більше /в Україні/ нічого не робити", - сказав Олланд авторам книги. І додав: "Якщо він там ще що-небудь зробить, тоді будуть ще санкції, Україні поставлять зброю, і вона увійде в НАТО".