Міністр оборони США Ллойд Остін на слуханнях комітету Сенату з питань збройних сил визнав, що в армійському командуванні Штатів неправильно оцінювали ситуацію в Афганістані й не очікували блискавичної перемоги руху «Талібан» цього літа.
«Мусимо визнати неприємну правду: ми не до кінця розуміли глибину зіпсованості та слабкість афганського керівництва. Ми не усвідомлювали руйнівного ефекту частих і незрозумілих змін президентом Гані своїх воєначальників, ми не очікували ефекту снігової кулі, спричиненого угодами, які командири талібів укладали з місцевими лідерами на тлі підписання Дохійської угоди», - сказав Остін.
За його словами, сама по собі Дохійська угода чинила деморалізуючий вплив на афганських солдатів, і збройні сили Афганістану не мали сильної мотивації для того, щоб боротися. США надали силам Афганістану все озброєння, необхідне для захисту країни від талібів, але американцям так і не вдалося пробудити в усіх афганських військових волю до перемоги.
Остін підкреслив: те, що афганська армія, яку США і НАТО готували до виведення військ, просто розчинилася, причому нерідко навіть не намагаючись чинити опір ворогові, стало для Пентагона сюрпризом. «Було б нечесно стверджувати протилежне», - сказав Остін.
Дохійська угода, яка передбачала виведення з Афганістану військ США й НАТО в обмін на дотримання талібами низки гарантій, була укладена ще за президента Дональда Трампа, в лютому 2020 року. Завершення ж військової місії США в Афганістані стало найскладнішим етапом за перші пів року президентства Джо Байдена.
Внаслідок виходу американських військових владу у країні захопив ісламістський рух «Талібан». Сотні громадян почали тікати з країни, десятки загинули під час евакуації. 31 серпня США заявили про повне виведення своїх військ з Афганістану.
Детальніше про наслідки виведення армії США із Афганістану читайте у статті Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов».