UA / RU
Підтримати ZN.ua

Обрання Зеленського може бути ризикованішим, ніж президентство Трампа в США — WSJ

За попередніми результатами, комік Володимир Зеленський отримав 30,24% голосів, а чинний президент України Петро Порошенко - 15,93%.

Добра новина про недільні президентські вибори в Україні полягає в тому, що виборці знову підтвердили своє прагнення продовжувати курс на Захід. Другий тур - це шанс провести справжній конкурс ідей, пише газета The Wall Street Journal.

На пост глави держави претендували 39 кандидатів. За попередніми результатами, комік Володимир Зеленський отримав 30,24% голосів, а чинний президент України Петро Порошенко - 15,93%. Актор поки лідирує в опитуваннях на другий тур, але в наступні три тижні протистояння може посилитися.

Беручи до уваги антимосковські настрої українців, передвиборча кампанія була зосереджена на внутрішніх проблемах, а не на зовнішній політиці. Рівень ВВП України зріс на 3,3% у 2018 році в порівнянні з 2,5% у 2017 році. Цей показник міг би здатися вражаючим для країн Західної Європи. Проте з такими темпами Україна значно відстає від сусідньої Польщі, куди за останні чотири з половиною роки переїхали близько двох мільйонів українців. Українські виборці хочуть кардинальних змін у політиці та економіці, але провідні реформатори не користуються їхньою довірою. Це дало можливість Володимиру Зеленському - новачкові в політиці, який грає роль президента в телесеріалі. Він пообіцяв позбавити депутатів недоторканності і ліквідувати корупцію.

Зеленський поки тільки сипле побитими фразами в своїх соціальних мережах, не представивши докладний план дій. Він підносить свій брак досвіду і відсутність програми як перевагу: "ні обіцянок, ні пробачень".

Насправді, президент Порошенко заслуговує на похвалу за компетентне керівництво країною під час війни з Росією, але невтішні результати щодо внутрішніх реформ призвели до втрати його позицій і, як наслідок, до появи серйозної конкуренції на виборах.

Зусилля у боротьбі з корупцією все ще не дали обіцяних результатів, в той час як скандал, в якому замішаний найближчий соратник Порошенка (мова про масштабні розкрадання в "Укроборонпромі" - ред), завдав серйозний удар по його репутації. Зеленський часто жартує, що Порошенко хотів би отримати другий президентський срок, щоб не отримати перший у в'язниці. Підприємницька спільнота розглядає чинну владу як стабілізуючу силу, однак економіка як і раніше обмежена олігархічними інтересами.

У ніч виборів радник Зеленського розповів "Радіо Свободі", що його штаб "працює над планом на перші 100 днів. Це буде дуже конкретний і ефективний план". Вони повинні оприлюднити детальний план найближчим часом. Українці заслуговують мати шанс порівнювати не тільки особистості кандидатів, але і їх програми.

Росія не була головною проблемою української виборчої кампанії, але варто очікувати, що Володимир Путін влаштує тест для будь-якого наступного президента.

Ще одна проблема України полягає в тому, що в цьому році настане дедлайн з виплат боргу епохи російської маріонетки Віктора Януковича, і Києву доведеться домовлятися з Міжнародним валютним фондом. Якщо нову угоду не вдасться укласти, настане економічна рецесія. У Порошенка були деякі труднощі у взаємодії з МВФ, але погляди Зеленського на міжнародні фінанси - в принципі загадка.

У США, наприклад, президентом стала знаменитість без політичного досвіду. Але Дональд Трамп, незважаючи на всі свої недоліки, дотримувався певної політики і обговорював її принципи зі своїм опонентом. Якщо Зеленський не зможе зробити те ж саме, йому не варто дивуватися, якщо виборці вирішать, що він не гідний такого ризику.

У неділю, 31 березня, відбувся перший тур виборів президента України. Для голосування на 199 територіальних округах в Україні і одному закордонному були відкриті майже 30 тисяч виборчих дільниць. Жоден з кандидатів не зміг заручитися підтримкою абсолютної більшості виборців. За підсумками обробки ЦВК 98% протоколів, Зеленський отримав 30,24%, а Порошенко - 15,93% голосів. Другий тур президентських виборів відбудеться 21 квітня.