Колишній постійний представник США в ООН Джон Болтон звинуватив адміністрацію Барака Обами у навмисному розголошенні інформації про ізраїльські військові плани з метою перешкодити операції Ізраїлю проти Ірану.
Мова йшла про публікацію у журналі Foreign Policy, з посиланням на неназвані джерела у дипломатичних, військових і розвідувальних колах США. Там йшлося, що Ізраїль отримав доступ до азербайджанських аеродромів. Ці аеродроми, теоретично, можуть бути використані під час військової операції проти Ірану.
На думку Болтона, розголошення цієї інформації стало частиною зусиль, яких Білий дім докладає для запобігання ізраїльському удару по Ірану. Втім, Болтон визнав, що вагомих доказів того, що за витоками стоїть саме адміністрація Обами, у нього немає.
У свою чергу відставний американський генерал Джо Хоар зазначив, що використання азербайджанських аеродромів спростило б завдання удару по Ірану, оскільки сам Ізраїль відокремлює від іранської території велика відстань. За словами Хоара, ізраїльтяни заощадять приблизно півтори тисячі кілометрів. У міністерстві оборони Азербайджану інформацію про надання Ізраїлю аеродромів, втім, спростували.
Барак Обама не раз заявляв, що найкращими методами розв'язання кризи навколо іранської ядерної програми є економічні санкції та політичний тиск на Тегеран. Ізраїль дотримується жорсткішої позиції. За словами міністра оборони США Леона Панетти, ізраїльтяни можуть завдати удару по іранським ядерним об'єктам у квітні, травні або червні.
Ізраїль і США прагнуть запобігти отриманню Іраном ядерної зброї. При цьому, як заявляв Панетта, Вашингтон вважає, що в даний час Іран не веде робіт зі створення атомної бомби, а прагне лише отримати певні можливості, які дозволили б розробити таку зброю в майбутньому.
Опоненти Обами звинувачують його в тому, що він проводить стосовно Ірану занадто м'яку політику. За відомостями консервативного видання WorldNetDaily, яке посилається на якихось близькосхідних чиновників, Обама веде таємні переговори з Тегераном. Вашингтон, згідно з цими даними, прагне домогтися гарантій того, що Іран не завдасть удару по американцям у відповідь на ізраїльську військову операцію. Маються на увазі, очевидно, головним чином американські війська, дислоковані у регіоні.
Нагадаємо, 3 лютого, глава Пентагону Леон Панетта заявив, що існує серйозна ймовірність, що Ізраїль завдасть удару по ядерним об'єктам Ірану навесні цього року. Міністр також сказав, що «США поки не визначилися, як вони будуть реагувати, якщо Ізраїль все ж завдасть удару».
А вже на початку березня президент США досить прозоро натякнув, що Америка готова допомогти Ізраїлю атакувати Іран. Так, 5 березня в ході зустрічі між прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньяху і Бараком Обамою американський президент запевнив, співпраця між двома країнами продовжиться, у тому числі у "важкі місяці 2012 року".
Після закінчення візиту до США, ізраїльський прем'єр заявив, що Ізраїль не буде стояти із секундоміром і чекати.
«Мова йде не про дні чи тижні, але й не рокаи. Результатом удару повинна стати ліквідація загрози появи ядерної зброї в руках Ірану», - підкреслив глава ізраїльського уряду.
Як повідомлялося, Іран вже збагачує уран до 20%, у той час як для роботи його єдиною АЕС потрібен уран, збагачений до 3,5%. Ізраїльська влада вважає, що активізація Іраном програми збагачення урану має військові цілі, що несе безпосередню загрозу безпеці Ізраїлю.
В кінці минулого року Ізраїль заявив про можливість завдання превентивного удару по Тегерану. Після цього почалася демонстрація сили: Іран регулярно проводить військові навчання, у відповідь на що США і партнери з НАТО стягують сили в регіон.
Тим часом, американське авіаударне угруповання, яке залишило Перську затоку перед парламентськими виборами в Ірані, вже повернулося назад в затоку.
У березні в район Перської затоки з бази вирушить ще одна авіаносна ударна група ВМС США на чолі з авіаносцем «Ентерпрайз».
Тим часом, США все ж не готові до війни проти Ірану і, на відміну від ситуації у Сирії, умовляють й інших з атакою не поспішати. У Держдепартаменті США і зовсім заявили, що, на їхню думку, Ізраїль і сам сумнівається, що готовий до війни. !zn
Читайте також:
Журналісти підслухали переговори Медвєдєва з Обамою: Я все передам Володимиру (відео)
Обама: Можливості дипломатії у вирішенні ядерної проблеми Ірану майже вичерпані
Обама «прозоро натякнув», що США підтримають Ізраїль в разі бомбардувань Ірану