UA / RU
Підтримати ZN.ua

Обама назвав Україну "державою-клієнтом", яку підтримує Росія – RFERL

В Києві взялися виправдовувати американського президента, в той час як американські експерти дивуються і питають, чи він навмисне так сказав.

Президент США Барак Обама зміг дійсно здивувати багатьох своєю останньою промовою перед Конгресом, зокрема коли говорив про Україну. Нашу країну американський лідер назвав залежною від Росії "державою-клієнтом", яка намагається вийти з-під впливу Москви.

З офіційної стенограми промови президента, яку опублікував Білий дім, ці слова викинули, але багато експертів встигли їх почути і обуритися. Про це сьогодні повідомляє Radio Free Europe Radio Liberty.

"Попри те, що її економіка скорочується, Росія продовжує витрачати серйозні ресурси на підтримку України і Сирії – держав-клієнтів, які на очах намагаються зійти з російської орбіти", - сказав Обама, додавши, що міжнародна система безпеки, збудована після Другої світової війни намагається впоратися з цією новою реальністю.

Саме ця фраза, яку насправді складно зрозуміти, викликала обурення в США. Що Обама нам на увазі, коли сказав, що Росія "витрачає ресурси на підтримку України", в той час як триває російсько-українська війна в Донбасі? Він мав на увазі ще часи правління лояльного до Москви екс-президента Віктора Януковича, який отримував невигідні кредити від Кремля? Чи можливо вливання великих коштів у підтримку проросійських терористів в Донбасі?

Видання пише, що українські дипломати одразу ж взялися виправдовувати Обаму і запевняти, що ці скандальні слова американського президента не треба сприймати серйозно.

"Це помилка на рівні висловлювання, невдалий експромт. Не треба розглядати ці слова як ознаку змін ставлення президента США до України", - запевнила член парламентського комітету з питань закордонних справ Світлана Заліщук.

Вона підкреслила, що Обама також сказав під час виступу про необхідність допомогти Україні заради зміцнення стабільності у світі. Перший заступник голови парламентського комітету з питань євроінтеграції Остап Семерак теж наголосив на словах Обами про допомогу Україні, а також на його критиці проти Росії. В цей час на Заході реакція була іншою. Аналітики, журналісти і політичні опоненти розкритикували Обаму за дивні слова російську "підтримку" України.

Журналіст Крістофер Міллер написав на своїй сторінці в Twitter: "Обмовився? Москва ж насправді намагається дестабілізувати Україну".

Колишньому послу США в Україні Стівену Пайферу теж не сподобалися ці слова Обами, він назвав їх "дивними", тому що Москва підриває стабільність України.

Американську журналістку Джулію Дейвіс теж розлютили слова про російську "підтримку" і вона звернула увагу на те, що Росія "підтримує тероризм в Україні, а не Україну". Конгресмен-республіканець від штату Огайо Пітер Роскам відреагував на те, що Обама назвав Україну "державою-клієнтом" Росії.

"Україна – наш союзник, а не "держава-клієнт" Росії, пане президенте. Називання нашого друга і союзника "державою-клієнтом" - це ознака відсутності розуміння геополітичних реалій", - обурився республіканець.

Нагадаємо також, що президент США Барак Обама також заявив, що США зміцнюють світовий порядок, надаючи допомогу Україні. Також він зазначив, що Україна і Сирія йдуть з орбіти впливу Росії. На початку вересня посол США в Україні Джеффрі Пайетт заявив, що розмір фінансової та технічної допомоги Україні буде залежати від успіху в проведенні реформ. "Чим більше буде успіхів у боротьбі з корупцією, тим більше ваші американські партнери будуть готові вкладати інвестиції", - сказав Пайетт.