UA / RU
Підтримати ZN.ua

НСЗУ може очолити ексрегіонал, юрист чи підприємиця: список імовірних кандидатів

Голова НСЗУ відповідальний за понад 70 млрд грн для української медицини.

У четвер, 9 січня, має відбутися конкурс на посаду голови Національної служби здоров'я України, яка щороку оперує 72 млрд коштів, виділених на потреби української медицини. Всього у конкурсі, ймовірно, братимуть участь вісім осіб, передає "УП.Життя".

Так, серед претендентів на посаду НСЗУ став Андрій Шипко, який був народним депутатом двох скликань Верховної Ради від "Партії регіонів". У 2014 році він голосував за "диктаторські закони 16 січня". Шипко фігурує в корупційних розслідуваннях та є прихильником церкви Московського патріархату. За його головування в Дніпровській обласній раді УПЦ МП віддали приміщення Будинку органної музики, незважаючи на протести жителів міста.

В електронній декларації колишнього "регіонала" вказані коштовні будинки квартири, багато нерухомого майна та елітних авто. При цьому останні 15 років він працює на держпосадах, а також отримує відшкодування на оренду житла в Києві.

Вказано, що Шипко пов'язаний із олігархом Ігорем Коломойським. Окрім того, він є наближеною особою до так званої нинішньої медичної еліти. Зокрема, Щипко був присутній на відкритті нового заводу компанії "Біофарма", де окрім власника Костянтина Єфіменка також були голова МОЗ Зоряна Скалецька, керівник профільного комітету Ради Михайло Радуцький та ексрадник міністра охорони здоров'я Олександр Чумак.

Також на посаду голови НСЗУ може претендувати Вадим Арістов із громадської організації Revival Institute for Future. При цьому керівником організації є ВБО "Рада захисту прав та безпеки пацієнтів", яку заснував Віктор Сердюк – противник закупівлі ліків через міжнародні організації, що купували препарати безпосередньо у виробників. Також організація Сердюка критикувала закон щодо зниження цін на ліки.

Однак із теперішньою командою Міністерства охорони здоров'я Арістов пов'язаний через операційного директора групи компаній Into-Sana Дмитра Луфера, який нещодавно став заступником голови МОЗ. При цьому видання "Думская" зазначає що, Into-Sana формально належить американським компаніям, але залишається у власності сім'ї ексдепутата Юрія Крука, яка брала участь у виборчій кампанії Володимира Зеленського.

У конкурсі, ймовірно, братимуть участь три кандидати від діючої команди НСЗУ, а саме т. в. о. Нацслужби Оксана Мовчан, заступник голови регулятора Наталія Рябцева та очільник міжрегіонального департаменту НСЗУ Андрій Віленський.

Мовчан та Рябцева були радниками ексголови НСЗУ Олега Петренка. У серпні минулого року обох призначили його заступниками. Віленський також потрапив до Нацслужби разом із Петренком. Перед цим він був головним лікарем приватних клінік "Добробут", а також працював у приватній клініці "Ісіда" разом із колишнім головою регулятора.

Можливим кандидатом на посаду голови Нацслужби здоров'я України є заступник очільника Чернівецької обласної держадміністрації Василь Гостюк. Він юрист та раніше балотувався від партії "Самопоміч". Весь бізнес Гостюка записаний на його дружину. При цьому він ніколи не працював у сфері охорони здоров'я.

Також у конкурсі, ймовірно, братиме участь Юлій Хомутовський, який раніше був представником Санітарно-епідеміологічної служби. У свій час він також був заступником директора держпідприємства "Комітет з гігієнічного регламентування Державної санітарно-епідеміологічної служби України". Хомутовський був у складі комісії, яка вирішувала питання щодо передачі комітету до сфери управління МОЗ. З 2015 року він намагався обійняти посаду керівника Держслужби з лікарських засобів; державного експерта експертної групи з питань охорони, безпеки та гігієни праці Директорату норм та стандартів гідної праці, а також подавав документи в різні департаменти МОЗ.

Схожою є кандидатура Марини Алтухової, яка, згідно з деклараціями, подавала документи для роботи в секретаріаті Кабміну. Зараз вона займається підприємництвом та здає в оренду майно.

25 листопада голова Національної служби здоров'я Олег Петренко написав заяву про відставку. Своє рішення він пояснив різними фундаментальними цінностями з людьми, які зараз намагаються трансформувати систему охорони здоров'я в Україні.

Петренко наголосив, що "Нацслужба здоров'я точно не повинна бути "бухгалтерією" при Міністерстві охорони здоров'я".