UA / RU
Підтримати ZN.ua

Німеччина максимально вичистила безпекову угоду з Україною від конкретних зобов’язань – оглядач

Однак є і два дуже важливих та ґрунтовних моменти.

Безпекова угода із Німеччиною є найобережнішою, а під час її підготовки Берлін кілька разів намагався її сформулювати таким чином, щоб взяти на себе якомога менше юридичних зобов’язань, зазначає у статті «Угоди з Францією та Німеччиною: що вони означають для України» оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко.

Зокрема, на початковому етапі переговорів Берлін пропонував Києву назвати документ спільною декларацією. Термін часто використовують, щоб продемонструвати відсутність чітких обов’язків, а радше певні сподівання.

«На відміну від конкретних формулювань україно-британської та україно-французької угод, німці ретельно уникали словосполучення «зобов’язання в безпековій сфері», воліючи використовувати абстрактніше формулювання — «Німеччина має намір надавати непохитну підтримку Україні стільки, скільки буде потрібно, аби допомогти Україні захистити себе, відновити територіальну цілісність у межах її міжнародно визнаних кордонів», - вказує автор.

Читайте також: Україна може підписати безпекову угоду із США в березні

Також в україно-німецькій угоді немає зобов’язання Німеччини щодо підтримки вступу України до НАТО – йдеться лише про «поліпшення оперативної сумісності з євроатлантичними партнерами» або про те, що «всеосяжна реформа необхідна для євроатлантичних прагнень України».

Також в угоду вписано кілька застережень, як от зауваження, що національні бюджетні асигнування вимагають чіткого дозволу німецького парламенту. Додатково Берлін наголосив на тому, що «будь-яка військова підтримка буде зв’язана угодами про кінцеве використання».

Натомість сильною стороною угоди з Німеччиною є зафіксований план надати Україні цього року 7,1 млрд євро фінансової підтримки, а також Німеччина може стати лідером у коаліції «Інтегрована протиповітряна та протиракетна оборона».

«Судячи з виступів канцлера Шольца та міністра оборони Пісторіуса, в Берліна є амбіції та немає ілюзій. На позицію німців упливають не тільки конституційні обмеження чи можливості щодо постачання військової техніки та озброєння: вони традиційно є обережними у фіксації своїх міжнародно-правових зобов’язань. А з огляду на позицію Німеччини стосовно членства України в НАТО, не викликає подиву прагнення Берліна уникнути слів про підтримку євроатлантичних устремлінь Києва», - підсумовує автор. 

Україна уже підписала безпекові угоди з Великою Британією, Німеччиною та Францією. Наступні двосторонні безпекові угоди з Україною, найімовірніше, підпишуть Данія та Нідерланди.