UA / RU
Підтримати ZN.ua

Німеччина блокує закріплення права України на членство в ЄС - EUobserver

Декларація між ЄС та країнами Східного партнерства стане кроком назад у співпраці країн на тлі побоювань Євросоюзу з Росії.

Євросоюз значно знецінив перспективи країн Східного партнерства у відносинах з ЄС у 2015 році не тільки порівняно з амбітним самітом у Вільнюсі 2013 року, але і в порівнянні з 2009 роком, коли проект був створений.

До такого висновку прийшли журналісти наближених до структур ЄС видання EUobserver, зазначивши розчарованість українських, молдавських і грузинських дипломатів і неприступність європейських, в першу чергу - німецьких.

"Вони (ЄС. – ред.) хочуть, щоб ми були ближчими до ЄС. Ми хочемо зробити це на повноприводному BMW. А вони кажуть, що ми повинні зробити це на старих "Жигулях" російського виробництва, щоб не дратувати Кремль", – цитує видання українського дипломата.

Читайте також: Канцлер Німеччини підтримує відновлення територіального суверенітету України

Якщо в 2009 році в декларації значилася можливість "спрощеного зближення з Європейським союзом" для країн Східного партнерства (України, Молдови, Грузії, Білорусі, Азербайджану та Вірменії), у Варшаві в 2011 році ЄС вже обіцяв "визнавати європейські прагнення та європейський вибір деяких партнерів".

На саміті у Вільнюсі 2013 року в доповнення до Варшавської формулюванні містилася обіцянка "підтримувати" країни (шість країн Східного партнерства - ред.), які шукають більш тісних зв'язків з Європейським союзом".

Формулювання 2015 року, через шість років шляху країн Східного партнерсва, поки має тональність і перспективність для країн ЄС навіть слабкіше, ніж під час започаткування проекту у 2009 році. Тепер ЄС лише "визнає право кожного партнера вільно вибирати рівень амбіцій і цілей, до якого він прагне у відношенні до ЄС".

Журналісти-аналітики при ЄС, що тісно спілкуються з європейськими та українськими дипломатами відзначають, що в Грузії, Молдові та України розчаровані, що в Ризі ЄС готовий відмовитися від прогресу, досягнутого на саміті у Вільнюсі "допомагати найбільш активним у реформах країнам допомогою інсентив-підходу (більше реформ - більше підтримка, в тому числі - фінансова - ред.)" і звести все до формулювання "розвиток відносин, що зміцнюються".

Дипломати кажуть EUobserver на умовах анонімності, що всупереч декларованій на публіці підтримки саме німці блокують українські амбіції в ЄС, як у питанні формулювань для Ризької декларації, так і в питаннях імплементації Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Не останню роль у цьому відіграє позиція Росії. Неспроста німецькі політики останнім часом активно виступають за залучення Росії до переговорів і "гнучкості" перед нею в питанні асоціації України.

Читайте також: Порошенко обговорить у Німеччині можливість введення миротворців

В першу чергу, у Німеччині відмовляються включити пункт, що закріплює за Україною перспективу в майбутньому стати членом Євросоюзу.

"Всі ключі в Берліні. Саме тому Ринкевичс (міністр закордонних справ Латвії - ред.) на наступному тижні летить (в Німеччину), щоб спробувати знайти компроміс з цього питання", - цитує ЗМІ, наближене до структур ЄС, дипломатів.

Особливо примітно, що декларації взагалі відсутні згадки про війська РФ в Донбасі, згадано тільки "засудження незаконної анексії Криму". Причому, раніше навіть в офіційних документах ЄС і заявах лідерів неодноразово прямо оприлюднили звинувачення в постачаннях сучасної зброї і бойовиків на схід України.

У цілому, за словами українських дипломатів, ЄС відкинув 90% пропозицій для уточнення декларації та з'ясування подальших перспектив України в рамках відносин з Євросоюзом. Українські дипломати все більше переконуються, що ЄС вже не потребує амбітної програми "Східного партнерства", Європі взагалі не вистачає бачення щодо подальшої долі цього проекту.

Посол України при ЄС також публічно висловлював побоювання, що саміт в Ризі стане "провалом" через "деяких" країн.