UA / RU
Підтримати ZN.ua

Небажання Порошенка звільняти Шокіна небезпечне – Atlantic Council

Захист Генпрокурора може коштувати Україні не лише безвізового режиму з ЄС, а й 4,4 мільярдів доларів допомоги.

Під час останньої зустрічі в Брюсселі президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер пообіцяв Петру Порошенку безвізовий режим між Україною і ЄС в обмін на антикорупційні реформи.

Найголовнішим серед того, що треба зробити українській стороні, стало створення нової спеціальної прокуратури, яка б мала повноваження притягувати до відповідальності підкупних урядовців. Щоб виконати цю умову і підібрати найкращих кандидатів для цієї роботи, була створена комісія з семи членів від Верховної Ради і чотирьох – від Генерального прокурора Віктора Шокіна.

Але члени комісії від Генпрокурора виявилися сумнівними. Один з них – Юрій Грищенко – пов'язаний із так званим "діамантовим" прокурором Вололимиром Шапакіним. А перший заступник Генрокурора Юрій Севрук перешкоджає реформуванню свого відомства. І тепер ці два сумнівні кандидати повинні брати участь у обранні антикорупційної прокуратури. Коли посол ЄС Ян Томбінський і МЗС України спробували вказати Шокіну на це, він відреагував дуже різко, пообіцявши влаштувати перевірки головне дипломатичне міністерство.

"Така поведінка викликає очевидне питання: чому президент Порошенко не звільнить Шокіна?" - пише на сторінках Atlantic Council колишній член USAID з питань реформ в колишніх республіках СРСР Джош Коен.

"Порошенко виріс в системі, де Генеральний прокурор був зброєю проти політичних опонентів. І він, схоже, хоче лишити контроль над такою неймовірною владою", - прокоментувала виконавчий директор "Центру протидії корупції" Дарія Каленюк.

Існують також припущення, що парламентська більшість у Верховній Раді, яка потрібна Порошенку, дуже нестабільна. І антикорупційні розслідування проти членів коаліції позбавить його підтримки парламенту.

Але зосередження Порошенка на самозбереженні може дорого коштувати українцям. За словами Каленюк, підтримка Шокіна з боку президента не лише зриває безвізовий режим з Євросоюзом, але і загрожує втраті 4,4 мільярдів доларів фінансової допомоги., зокрема 1,2 мільярди від ЄС і ще 3,2 мільярдів від МВФ.

Автор зауважує, що таким чином громадянське суспільство має рацію, коли вимагає звільнення Генпрокурора. І якщо Порошенко до нього не прислухається, тоді йому варто бути готовим до частіших візитів демонстрантів.

Нещодавно "Transparency International Україна" звинуватила Шокіна у провалі боротьби з корупцією. У громадській організації вважають Генпрокурора персонально відповідальним за провал боротьби з високопоставленими корупціонерами.

"З очевидним погодженням з вищим керівництвом країни генеральний прокурор Віктор Шокін намагається максимально зробити залежною Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру", - говорять експерти "Transparency International Україна".

Раніше повідомлялося, що генпрокурор України Віктор Шокін відмовляється виконувати пункти Плану дій з візової лібералізації, навіть ті, які особисто чув від посла ЄС в Україні Яна Томбінського, що зриває введення безвізового режиму для України з Євросоюзом. Більше того, Шокін пригрозив почати перевірку МЗС "за дискредитацію органів державної влади" перед ЄС.

30 жовтня Міністерстві закордонних справ підтвердили цю інформацію.

Раніше Посол ЄС в Україні Ян Томбінський написав лист в МЗС України, в якому закликав замінити так звану "четвірку Шокіна", яка повинна вибрати кандидатури на адміністративні посади в Спеціальній антикорупційній прокуратурі.

ГПУ на чолі з Віктором Шокіним знаходиться в безпосередній сфері впливу президента України Петра Порошенка, який неодноразово обіцяв українцям безвізовий режим у найближчому майбутньому.