НАТО засуджує російську агресію в Азовському морі та вимагає звільнення всіх українських моряків, захоплених в Керченській протоці, які зараз утримуються в тюрмі у Москві. Про це генсекретар НАТО Йєнс Столтенберг заявив під час спільного брифінгу з Петром Порошенком після переговорів у Брюсселі.
"Ми дуже занепокоєні проблемами України в морі з Росією та хочемо заявити, що Росія має звільнити всіх українських моряків та забезпечити вільну навігацію в Азовському морі. Ми категорично засуджуємо дії Росії та не приймаємо їх, адже вони порушують суверенітет України та цілісність її території", - заявив Столтенберг.
Він додав, що НАТО буде продовжувати допомагати Україні нарощувати свої воєнно-морські сили та приділятиме ще більше уваги діям Росії на території України.
"Україна показала сильну волю в цій ситуації і ми продовжуємо її підтримувати", - додав Столтенберг.
Зокрема він зазначив, що НАТО надало Україні практичну допомогу на суму близько € 40 млн, яку країни - члени Альянсу передають через трастові фонди.
"Сьогодні я сказав президенту Порошенко, що ми надамо обладнання для захищеного зв'язку до кінця цього року", - сказав генсек НАТО.
"У відповідь на агресивні дії Росії НАТО також збільшило свою присутність в регіоні Чорного моря за останні кілька років. І ми продовжимо посилювати нашу військову позицію", - додав Столтенберг.
У відповідь президент Петро Порошенко наголосив, що НАТО має посилити постійну присутність у Чорному морі, щоб запобігти подальшому загостренню та забезпечити безпеку у регіоні.
"Ми підтримуємо запуск моніторингу повітряного та морського простору місією НАТО", - зазначив він на брифінгу.
Як повідомлялося, президент Петро Порошенко перебуває в Брюсселі з офіційним візитом. У середу він зустрівся з президентом Європейської ради Дональдом Туском і передав йому списки громадян Росії і російських кораблів, які причетні до акту агресії в Керченській протоці.
Нагадаємо, що 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя через Керченську протоку. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Тим часом експерт Центру розвитку ринкової економіки CMD Ukraine Ігор Гужва у статті для DT.UA писав, що обмеження або фактичне закриття проходження суден і транзиту вантажів через Керченську протоку може мати негативні наслідки для України. За результатами аналізу встановлено, що повна зупинка товарообігу через протоку призведе до скорочення ВВП України на 12,7 в.п., зокрема, за рахунок скорочення промислового виробництва на 14,3%, сільського господарства - на 0,6 і сектору послуг - на 12,7%. Річні надходження до держбюджету скоротяться на 16,5%.
Детальніше про економічні втрати від агресивних дій Росії читайте в статті Гужви "Блокування Керченської протоки: виклики, загрози та можливості" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".