UA / RU
Підтримати ZN.ua

Наступного тижня Рада може розглянути законопроєкт про заборону УПЦ МП

Чи дотиснуть депутати законопроєкт про заборону УПЦ МП

Наступного тижня Верховна Рада має розглянути у другому читанні законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій, а точніше - про заборону релігійних організацій, які пов'язані з країною-агресором. Про це пише УНН із посиланням на проєкт порядку денного ВР та картку законопроєкту №8371.

Відповідно до законопроєкту, іноземні релігійні організації можуть здійснювати свою діяльність в Україні, за умови, що вона не шкодить національній або громадській безпеці, охороні публічного порядку, здоров’ю чи моралі, правам і свободам інших осіб. Зазначається, що на території України заборонена діяльність іноземних релігійних організацій, які відповідають таким критеріям:

знаходяться в державі, яка здійснила або здійснює збройну агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України;
прямо або опосередковано (в тому числі через публічні виступи керівників або інших органів управління) підтримують збройну агресію проти України.

Читайте також: У мережі крамниць УПЦ МП правоохоронці виявили антиукраїнську літературу

Зважаючи на те, що російська православна церква є ідеологічним продовженням режиму держави-агресора, співучасницею воєнних злочинів та злочинів проти людяності, що вчиняються від імені російської федерації та ідеології "русского міра", діяльність російської православної церкви в Україні заборонена. Використання релігійних організацій для пропаганди ідеології "русского міра", у тому числі популяризації цієї ідеології в будь-який спосіб, суперечить інтересам національної та громадської безпеки, територіальної цілісності України і забороняється

Розгляд питань щодо підтвердження фактів використання релігійної організації для пропаганди ідеології "русского міра" здійснюватиметься Державною службою України з етнополітики та свободи совісті, у порядку, встановленому Кабміном.

При розгляді можуть використовуватися висновки релігієзнавчої експертизи, інформація інших центральних органів виконавчої влади, дані публічних електронних реєстрів, а також інформація, отримана від фізичних та юридичних осіб, з медіа та інших відкритих джерел,  зазначається в проєкті закону.

Також Держслужба з етнополітики та свободи совісті буде відповідним наказом затверджувати перелік релігійних організацій, які заборонені в Україні. Рада національної безпеки і оборони України зможе застосовувати санкції до релігійних організацій.

Іноземна релігійна організація, діяльність якої в Україні заборонена, не може бути власником, учасником, акціонером зареєстрованих в Україні юридичних осіб. Відносини, або зв’язки, або комунікації релігійних організацій, у тому числі релігійних громад, інших юридичних осіб приватного права з іноземними релігійними організаціями, діяльність яких в Україні заборонена, не допускаються, крім випадків, якщо вони здійснюються за погодженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії.

Читайте також: Засудженого в Україні митрополита УПЦ МП віддали росіянам в обмін на кількох українських військовополонених – ЗМІ

Рішення про заборону релігійних організацій буде ухвалюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ за позовом Держслужби з етнополітики та свободи совісті. В разі відповідного ухвалення судом, апеляційну скаргу можна подати до Верховного суду.

Судове рішення Верховного суду у таких справах є остаточним і касаційному оскарженню не підлягає.

Читайте також: У мережі крамниць УПЦ МП правоохоронці виявили антиукраїнську літературу

Нагадаємо, в січні 2023 року Кабінет Міністрів зареєстрував проєкт закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій" (№8371) ще в січні 2023 року, але його прийняття постійно відкладалося. Втім, у жовтні законопроєкт було ухвалено у першому читанні і... відкладено подальше прийняття, що викликало обурення частини депутатів і суспільства.

Минулого місяця під час засідання Ради, депутати почали блокувати трибуну, вимагаючи поставити на голосування законопроєкт, що передбачає заборону релігійних організацій, які пов'язані з країною-агресором. 

Однак згодом було ухвалено рішення, що Верховна Рада не продовжить засідання у липні. Більшість депутатів заявили, що поки не буде розглянутий законопроєкт про заборону УПЦ МП, то інші проєкти закону розглядати не будуть. Рада вирішила піти на перерву, причому, напередодні було ясно, що за умови обговорення у той же час, потрібна кількість голосів була б набрана.