UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нам не потрібен ніякий план «Б», ми вже у цю штуку гралися в історії – Кулеба про альтернативні гарантії безпеки

Міністр зазначив, що Україна не погодиться на альтернативу її членства в НАТО.

Будь-яка модель, яка не буде альтернативою членства України в НАТО, влаштує Київ, заявив в інтерв’ю «Радіо Свобода» міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, коментуючи ймовірність альтернативної безпекової моделі для України.

Міністр нагадав, що Україна уже має негативний досвід безпекових гарантій із Будапешгтським меморандумом, коли за пусті обіцянки держава віддала ядерну зброю.

«Ми не віддамо членство в НАТО за будь-які обіцянки. Тому що всі розуміють, і партнери розуміють, що найсильніша, найпотужніша гарантія того, що в Європі не буде більше війни, – це членство України в Альянсі. Усі інші гарантії безпеки – це добре. Але ніщо не замінить членство в НАТО. Це принципова позиція президента. І вона буде реалізована в тих рішеннях, які ухвалюються», – наголосив  Кулеба.

При цьому глава МЗС зазначив, що сама Україна має реалізувати рішення Вільнюського саміту таким чином, щоби пришвидшити власну євроатлантичну інтеграцію.

«Є план «А» – членство України в НАТО. Питання тільки в тому, щоб якомога швидше пройти цей шлях», – сказав Кулеба.

Він зазначив, що після саміту у Вільнюсі шлях України до Альянсу став коротшим, але не швидшим. Однак Київ не приймає ніяких планів «Б».

«Ми вже у цю штуку гралися в історії України багато років тому. Нам потрібне членство в НАТО. Членство України в НАТО посилить сам Альянс, зробить нашу країну більш захищеною і, головне, воно запобігатиме новим агресіям в Європі», – підкреслив міністр.

За його словами,  членство України в НАТО – неминучий процес, в якому хтось хоче відтягнути його завершення на багато років, а Україна хоче, аби це сталось якнайшвидше.

Міністр закордонних справ зауважив, що сьогодні ніхто не скаже, коли настане кінець війн, однак «якби менше дивилися на членство України в НАТО через призму позиції Москви, то і сьогодні формулювання було би іншим».

Читайте також: У НАТО вважають, що Зеленський вдався до жорсткої дипломатії, аби змінити комюніке щодо України – Reuters

Напередодні генеральний секретар Єнс Столтенберґ у перший день саміту НАТО  заявив, що Україна отримає запрошення на вступ до Альянсу, коли «погодяться усі союзники і будуть виконані умови». Він уточнив, що умови передбачають два виміри – модернізація оборонних інституцій України та війна, яка триває в країні.

Цьому передувала заява президента України Володимира Зеленського, який  назвав «безпрецедентною і абсурдною» відсутність часових рамок для запрошення України в НАТО і для її членства у формулюваннях, які готуються для Вільнюського саміту Альянсу. За його словами, схоже на те, що «немає готовності ані запросити Україну в НАТО, ані зробити її членом Альянсу».

У комюніке Альянсу за підсумками першого дня саміту йдеться про те, що поступ України на шляху до інтеграції в НАТО «вийшов за рамки потреби» в Плані дій щодо членства. В НАТО заявили про погодження «пакету розширеної політичної та практичної підтримки» України, та кажуть, що гарантії безпеки є частиною поточних переговорів між лідерами НАТО щодо того, щоб Україна не зазнала нових нападів з боку Росії після закінчення війни.