Колишній голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко у лютому 2014 року їздив за екс-президентом-втікачем Віктором Януковичем до Криму за рішенням Верховної Ради та спираючись на власні погляди.
Відповідну інформацію Наливайченко озвучив під час свідчень в Оболонському районному суді Києва у справі про державну зраду Януковича.
Наливайченко вдруге очолив Службу безпеки України 24 лютого 2014 року, а напередодні їздив до Криму разом із в. о. міністра внутрішніх справ Арсеном Аваковим як народний депутат.
Адвокат Януковича Віталій Сердюк заявив про те, що свідчення екс-голови СБУ щодо поїздки до Криму в ніч з 23 на 24 лютого, які він давав суду, відрізняються від його попередніх заяв в ефірі телепередачі з Савіком Шустером. Унаслідок цього суд заслухав відеозапис ефіру.
Тоді Наливайченко стверджував, що Януковича намагалися затримати у кримській резиденції, залучивши спецпідрозділ СБУ "Альфа" на півострові. Але кортеж екс-президента в останній момент змінив маршрут і поїхав без державної охорони до Севастополя, звідки той втік.
"Постанова Генеральної прокуратури про оголошення розшуку Віктора Януковича датована 26 лютим, справа була порушена 25 лютого. Тож на якій підставі ви, разом з озброєними представниками "Альфи", з виконувачем обов'язки міністра (Арсеном Аваковим – ред.) намагалися затримувати президента в Криму 23 та 24 лютого?", - запитав Наливайченка захисник екс-президента.
На це колишній очільник СБУ відповів, що всі його слова, сказані ним під час публічних виступів та виступу у суді, повністю збігаються.
"Я підтверджую, що переконаний, що відповідальність перед народом і в суді має понести і ваш підзахисний. Як і всі керівники силових органів, які не просто організували низку злочинів проти людяності й розстрілів на Майдані, а в подальшому виступили колаборантами російської агресії. І ці слова, і сказані сьогодні під присягою, повністю підтверджують мою позицію – я її не змінив. Я переконаний, що можна і треба було, якщо хоч найменша можливість була, притягнути до відповідальності Януковича і не тільки його, – треба було зробити для цього все можливе і неможливе. Заради цього я й полетів за рішенням парламенту в АР Крим", – зазначив Валентин Наливайченко.
На запитання адвоката Сердюка про те, які були правові підстави спроби затримати екс-президента без дозвільного документа і кримінальної справи, до того ж з озброєними людьми, Наливайченко заявив, що підстави озвучив ще 20 лютого 2014 року.
"За сукупністю обставин злочинів проти людей і за їхнім масштабом колишнє керівництво, включно з Януковичем, має бути тут, в Україні, в українському суді – і має відповідати за українським законодавством за всі правопорушення, за організацію колаборації з Російською Федерацією, за багато інших складових злочинних дій, які задокументовані вже, на жаль, постфактум. Ми тоді були в невеличкій опозиції, у нас не було сил, але як народний депутат я діяв і за власними переконаннями, і за наданими мені на той час повноваженнями народного депутата", – пояснив він.
Колишній голова СБУ також розповів про особисту мотивацію у спробі затримати Януковича.
"Якщо ви запитаєте, що б я зробив, якби під час Революції гідності, особливо після розстрілів, побачив когось із силовиків чи Януковича, я відповім: я б зробив все можливе, щоб як народний депутат затримати і доставити до правоохоронного органу. Тому що це були злочини проти людей. Сукупність злочинних дій проти громадян – використання спецслужб як каральних органів, викрадення і зникнення людей тощо – мене чітко мотивувала. І я переконаний, що вони мають понести відповідальність", – підкреслив свідок.
Валентин Наливайченко також не зміг відповісти на запитання про те, хто саме давав команду "Альфі" поїхати до резиденції президента у Криму. І наголосив на тому, що він їх не давав, бо їздив у статусі народного депутата. А також заперечив, що мав повноваження затримувати Януковича, пише "Українська правда".
Як повідомлялося раніше, 29 червня 2017 року Оболонський суд Києва дозволив заочне засудження екс-президента Віктора Януковича, обвинуваченого в державній зраді.
Пізніше Янукович повідомив про відмову брати участь у судовому процесі у справі про державну зраду та відкликав своїх адвокатів. Однак 11 грудня вони відновили участь у процесі.
Перебуваючи в Росії, Янукович з 28 листопада 2016 року є підозрюваним у кримінальному провадженні за ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисні дії, вчинені з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України) та ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.