UA / RU
Підтримати ZN.ua

Надія Савченко в суді: "все брехня, я солдат, а не вбивця"

Надія Савченко в ході відкритого судового засідання знову заявила, що не визнає свою провину.

22 вересня в Ростовській області почалися відкриті слухання по справі української льотчиці та народного депутата Надії Савченко.

Як повідомляє Радіо Свобода, слідчий комітет РФ вважає її винною у вбивстві двох російських журналістів, замах на життя декількох жителів Луганської області, які могли постраждати в результаті нібито скоригованого нею артобстрілу, а також у незаконному перетині російського кордону. Савченко своєї провини не визнає.

Адвокати стверджують, що їх підзахисна, ще до початку мінометного обстрілу, під яким опинилися журналісти ВГТРК, потрапила в полон до бойовиків так званої ЛНР, а потім, в результаті змови сепаратистів і російських спецслужб, була незаконно ввезена до Росії.

Навколо будівлі Донецького міського суду, де почали розглядати по суті справу Надії Савченко, у вівторок вранці посилили заходи безпеки. З ранку тут зібрався майже весь особовий склад місцевого відділу поліції - чоловік п'ять, пара військових у формі "зелених чоловічків", група спецназу служби судових приставів в масках і повній амуніції і кінолог з ротвейлером.

Перехожих відправляли на іншу сторону вулиці, пропускаючи всередину оточення тільки журналістів, учасників процесу та представників кількох іноземних консульств. Поруч із судом з прапорами сепаратистів Донбасу стояли двоє чоловіків і жінка, які назвали себе членами "визвольного руху" - вони стверджують, що спеціально приїхали з Ростова-на-Дону підтримати Донецький суд і в його обличчі все російське правосуддя, від якого чекають "правильного вироку для найманки".

Журналістів (тут зібралися представники кількох десятків видань і телеканалів) реєстрували, впускали в суд зайняти місця в одному з двох відданих під трансляцію слухань залів і відправляли назад на вулицю чекати початку процесу.

В основний зал, де зібралися всі учасники розгляду, пресу пускати відмовилися під приводом браку місць - їх зайняли "козаки", чоловік 15. У зв'язку з цим, на початку засідання Савченко сказала суддям, що, звичайно, задоволена увагою "цих милих дідусів", але їй буде набагато приємніше бачити своїх друзів і двоюрідного брата, яких до суду не пустили.

І журналістів підсудна теж просила пустити в основний зал, а козаків відправити на трансляцію. "Інакше, якесь дуже дивно відкрите засідання виходить", - сказала Савченко. Але суд погодився тільки на присутність двоюрідного брата.

Слухати справу по суті почали тільки після обіду, оскільки захист знову виступив з клопотаннями. Спочатку адвокати просили виключити з числа потерпілих шістьох громадян України. Це жителі Луганської області, які перебували неподалік від місця загибелі двох російських журналістів.

"Незрозуміло, чому їх взагалі включили в справу, - зазначив адвокат Ілля Новіков, звертаючись до суду, - якщо мова йде про який-то злочин, який вчинила на території України громадянка України відносно інших громадян України, то розбиратися в цьому в Україні і повинні. В іншому разі обвинувачення повинно визнати, що Росія є стороною в міжнародному конфлікті і тому, втручається в чужі справи".

Але судді клопотання до уваги брати не стали - порадившись на місці, вони назвали його передчасним та необґрунтованим. Тоді захист вирішив повторно просити про повернення справи прокурору для виправлення обвинувального висновку.

За словами адвокатів, на відеозаписі, долученому до матеріалів справи видно, що під час обстрілу на дорозі знаходяться люди у камуфляжній одязі, один з яких, очевидно, постраждав, оскільки не міг пересуватися самостійно.

В матеріалах справи нічого про цю людину не сказано, що дає захисту привід заявляти: якщо поранений був сепаратистом, версія про цілеспрямований обстріл мирних громадян, на якій базується обвинувачення проти Савченко, не може бути вірною. Якщо ж поранений (або загиблий) був мирним жителем, то він або його родичі повинні брати участь у справі як потерпілі.

Крім того, у справі є дані про ще десяти загиблих під час обстрілу біля селища Металіст, вогонь по якому нібито коректувала Савченко, але ці люди, ні їхні родичі не визнані потерпілими.

Прокурори не тільки заперечували проти клопотання, але і заявили, що адвокати діють всупереч інтересам Савченко, тому що хочуть "обтяжити обвинувачення", і за це їх потрібно вивести з процесу, інакше право Надії Савченко на захист буде порушено. Цю репліку, до речі, судді сприйняли як офіційну заяву про відвід і в кінці судового засідання його обговорили та ухвалили відведення відхилити.

У другій половині дня суд, нарешті, дійшов до суті справи. Прокурори оголосили обвинувальний висновок, з якого випливає, що в червні минулого року Надія Савченко "вступила в злочинну змову з керівником українського батальйону "Айдар" Сергієм Мельничуком, бійцями зазначеного батальйону і невстановленими військовослужбовцями з числа невстановлених регулярних підрозділів Збройних сил України... для нанесення артилерійських ударів по цивільним особам, у тому числі, які не беруть участь у збройному протистоянні з метою вбивства... з мотивів ненависті і ворожнечі відносно соціальної групи цивільного населення Луганської області (Україна), пов'язаної з їх відмовою визнати легітимність чинної влади в Україні та бажанням створити відокремлений територіальне утворення - Луганську народну республіку".

Зі звинувачення випливає, що для виконання цього злочинного плану, Савченко скоригувала обстріл посту ДАІ біля селища Металіст, поряд з яким в цей час виявилася знімальна група ВГТРК, члени якої Ігор Корнелюк і Антон Волошин загинули. А через кілька днів після цих подій, за версією звинувачення, Савченко незаконно перейшла кордон з Росією.

На питання головуючого про те, чи зрозуміло підсудному, в чому її звинувачують, Надія Савченко відповіла: "Що ви хочете почути? В черговий раз повторити, що все це брехня? Що це написано абсолютно некомпетентною людиною? Тому що дуже багато, як вони називають, фактів, не є реальними у військовій справі. Брехня все від початку до кінця! Ще раз заявляю, що мене викрали з території України і силою привезли в Росію. Що для мого викрадення були задіяні слідчі органи, співробітники слідчого комітету, які зараз мене звинувачують. Що я не бачила, де перебували журналісти, не знала ніколи цих журналістів, як і те мирне населення. Я ніколи в житті не стріляла по людях зі зброї. Я солдат, а не вбивця. Навідником артилерії я ніколи не була. Я - авіація, а не артилерист. Я не тільки буду давати свідчення, а вимагаю, щоб у мене брали їх з використанням детектора брехні. І хочу, щоб свідків теж допитували з використанням поліграфа. Я не брешу, мені немає чого приховувати. Але чи зможете ви витримати це випробування".

Допит Надії Савченко, правда, без використання поліграфа, суд запланував на наступне засідання, яке відбудеться 29 вересня.

Нагадаємо, 15 вересня поновилися слухання по справі Савченко. При цьому суд вирішив залишити її під вартою не уточнивши термін. За словами адвоката, остаточний вирок Савченко можуть винести в наступному місяці.

Савченко була викрадена у зоні бойових дій в Луганській області на початку липня 2014 року і вивезена на територію РФ, де вона звинувачується у вбивстві двох російських журналістів у Донбасі, незважаючи на негативну реакцію міжнародної громадськості, де відзначають політичне підґрунтя справи.