Національне антикорупційне бюро України опублікувало фрагменти розсекречених аудіо- і відеоматеріалів, отриманих під час проведення негласних слідчих дій у рамках спецоперації із проникнення детектива під прикриттям в організовану злочинну групу, яка діяла в Державній міграційній службі України. Згідно з оперативними даними, ці особи діючи у змові вимагали і отримували кошти за надання іноземцям громадянства України, дозволі на проживання на території України, а також за винагороду прискорювали виготовлення біометричних паспортів для громадян України.
Згідно з інформацією НАБУ, впровадження детектива НАБУ в ОЗУ почалося в квітні поточного року. Розгалуженість мережі учасників злочинної організації вимагала підвищеної законспірованості, тому детектив працював під прикриттям. Була використана легенда, за якою детектив НАБУ діяв в інтересах іноземної компанії, зацікавленої в офіційному працевлаштуванні в Україні своїх працівників - громадян інших держав. Представник НАБУ встановив безпосередній контакт з першим заступником голови ДМСУ, яка, за оперативною інформацією, була одним із керівників злочинної організації.
27 серпня у детектива НАБУ відбулася неформальна зустріч із чиновницею, під час якої він звернувся за порадою з приводу отримання іноземцем паспорта України. Чиновниця ДМС сама запропонувала скористатися, за її словами, "єдиною законною схемою", яка б дозволила реалізувати такий намір. А саме: "зробити" іноземцю родичів в Україні шляхом фальсифікації тестів ДНК і отримання відповідного рішення суду - в сукупності цей набір даних є підставою для надання громадянства, пояснили в НАБУ. За словами чиновниці, цей варіант буде "дорогим". "Тридцять - це мінімум", - повідомила вона, запевнивши: "Все зробимо, повір". При цьому вона особисто в той же день передала список необхідних документів.
7 вересня на зустрічі вона ще раз підтвердила озвучену суму і уточнила, що мова йде про 30 тис доларів.
"Однак коли на початку жовтня детектив Національного бюро приніс пакет документів, про які йшлося раніше, чиновниця вже, ймовірно, будучи обізнаною про особу детектива під прикриттям і його приналежність до НАБУ, відмовилася їх прийняти. У відповідь на реакцію чиновниці детектив НАБУ під прикриттям надалі підтримував виключно неформальне спілкування з метою підтримки легенди", - зазначили в НАБУ.
До того моменту була встановлена схема розгалуженої злочинної діяльності з надання послуг міграційного характеру з участю інших посадових осіб ДМС, територіальних підрозділів та фізичних осіб-посередників, в цій організації перший заступник голови ДМС "відігравала одну з ключових ролей". Тому відмова детектива під прикриттям від подальших контактів з нею підтвердла би її підозри щодо "розробки" її правоохоронним органом і створила б перешкоди надалі документуванні діяльності ОЗУ.
23 листопада за ініціативи першого заступника голови ДМС відбулася зустріч за вечерею, під час якої вона поцікавилася, чи вдалося вирішити справу іноземця з отриманням громадянства. Детектив відповів, що не володіє інформацією про того іноземця, але є інший, якому потрібно отримати тимчасову посвідку на проживання в Україні.
24 листопада чиновниця запропонувала принести їй документи. Після передачі документів 27 листопада вона сама зателефонувала детективу під прикриттям і повідомила, що дане питання вирішити легше, але сума буде така ж - 30 тис. доларів. У разі згоди вона запропонувала передати їй половину суми 29 листопада.
У той день під час передачі цієї суми детектив, який працював під прикриттям, був затриманий співробітниками СБУ і прокурорами Генпрокуратури. Таким чином, спецоперація НАБУ і САП з викриття масштабної корупційної схеми в ГМС була зірвана.
Крім роз'яснення, НАБУ виклало відео однієї з неформальних зустрічей, під час якої чиновниця попросила детектива обміняти 50 тис. грн, отримані від третьої особи і які, за її словами, могли бути контрольованою хабарем. Пояснюючи свої дії, вона зазначила, що обмін їй потрібен для того, щоб виключити можливість ідентифікації цих купюр.
У НАБУ уточнили, що документування цих дій відбувалося під наглядом прокурорів САП в рамках оперативно-розшукової справи на підставі постанови слідчого судді та згідно із законом "Про оперативно-розшукову діяльність".
Нагадаємо, що 29 листопада Державна міграційна служба повідомила про те, що СБУ затримала агента НАБУ при спробі підкупу заступника голови ДМС Діни Пімахової. У відомстві уточнили, що син колишнього депутата від "Партії регіонів" Юрія Боярського пропонував посадовій особі 15 тисяч доларів нібито за легалізацію іноземців в Україні.
За словами джерела DT.UA, НАБУ більше півроку документувало діяльність Пімахової, яка перебувала в оперативній розробці того ж підрозділу детективів, що вів слідство стосовно народного депутата Борислава Розенблата – фігуранти резонансної "бурштинової справи".
Пізніше в НАБУ заявили про те, що Генеральна прокуратура і Служба безпеки незаконно втрутилися та зірвали спецоперацію бюро, спрямовану на виявлення учасників організованого злочинного угруповання у Державній міграційній службі.
Водночас Пімахова заявила про те, що не знала про проведення спецоперації НАБУ, а також додала, що за власною ініціативою подала заяву до СБУ про запропонований хабар.
У свою чергу генпрокурор Юрій Луценко заявив, що вважає звинувачення на адресу затриманого детектива НАБУ цілком обгрунтованим.