UA / RU
Підтримати ZN.ua

На Банковій розповіли, чи є у команди Зеленського національна ідея для України

Історія, мова, традиції і релігія не об'єднують – фундамент занадто політизований, вважають в ОП.

Заступник голови Офісу президента Юрій Костюк заявив, що у Зе!Команди є бачення української національної ідеї, але відмовився конкретизувати, пославшись на те, що вона "не повинна бути спущена згори".

"Безумовно, ця ідея є. Але мені здається, вона не може бути спущена згори – вона тоді не до кінця справжня. Національна ідея повинна з'явитися в результаті великого суспільного діалогу, з довгим публічним обговоренням, в ідеалі без втручання політиків, хоч це і навряд чи можливо", - розповів Костюк в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".

За словами заступника голови ОП, українці повинні відповісти собі на питання: "Які якості та цінності роблять нас українцями, роблять унікальними, відрізняють від інших народів?".

Костюк заявив: спроби запуску такого діалогу були у телевізійних виступах президента Володимира Зеленського до Дня Незалежності, на Новий рік, а глобальну ідею гарант озвучить у щорічному посланні президента до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище в Україні.

Водночас заступник голови ОП відкинув як "непрацюючі" історію, мову, традиції і релігію.

"В Україні не спрацювала модель, коли фундаментом для об'єднання нації стають спільне історичне минуле, одна мова, одна релігія, одні традиції, спільні історичні герої, тому що із самого початку в країні дуже різноманітні регіони, зі своєю непростою і багатошарової історією", - зазначив Костюк.

Причину цього він вбачає у політизації процесу: "Так, пошук історичної правди і прихід до спільного знаменника, безумовно, дуже важливий. Але в цей процес завжди втручається політика, всі ці речі дуже вигідно використовувати для заробітку політичних "плюсиків", для нескінченних суперечок, конфліктів, і як наслідок – не об'єднувати країну, а ще більше її розділяти".

Костюк вважає, що українцям може допомогти усвідомлення того, що у різноманітності – їхня сила, а об'єднують їх цінності та майбутнє. Серед базових об'єднувальних цінностей він назвав волелюбність і повагу.

"Наприклад, українці дуже волелюбні. Це може стати однією з базових об'єднувальних цінностей. Але іноді ми забуваємо, що коло твоєї волі закінчується там, де починається коло волі іншої людини. І важливий виклик, який нам треба подолати, - вміння поважати зону комфорту іншої людини, його думку і погляди. Тоді повага теж буде однією з цінностей, які можуть нас об'єднувати", - вважає заступник голови Офісу Зеленського.

Серед таких цінностей він також назвав необхідність захищати свою країну. Чому Україна змушена воювати і хто агресор, у команді Зеленського традиційно не згадують.

"Погодьтеся, із початком війни деякі речі, про які могли раніше сперечатися, пішли далеко на задвірки. У той момент Україна справді об'єдналася. З'явилася одна спільна мета незалежно від мови, якою ми говоримо, або церкви, в яку ми ходимо", - пояснив Юрій Костюк.

Читайте також: Чим українці найбільше займаються на карантині — опитування

Пошук національної ідеї, ідентичності та всього такого потрібен людям і країнам, що переживають екзистенційну кризу, пише в своїй статті для ZN.UA соціальний психолог Олег Покальчук. Жодного результату тут очікувати не варто, тому що терапевтичним є сам процес.

"Наш національний діалог для непосвячених виглядає, м'яко кажучи, досить дивно. У нього ніколи не буде спільного знаменника, тому що його ведуть люди зі своїми особистими уявленнями про націю і її долю. Чим менше вони погоджуються один з одним і більше сперечаються, тим більше їх буде. Це і є чудова перспектива для нації", - зазначає автор.

Докладніше читайте в матеріалі Олега Покальчука "У пошуках національного Грааля".