Європейський Союз серйозно стурбований через загострення обстановки в Азовському морі і Керченській протоці і захопленням Росією українських кораблів і незаконним затриманням моряків, заявила верховний представник ЄС з міжнародних справ Федеріка Могеріні.
"Ми стурбовані цим застосуванням сили Росією, що на тлі зростаючої мілітаризації в цьому районі неприйнятна", - йдеться в заяві глави європейської дипломатії у середу, 28 листопада.
Могеріні закликала всі сторони до стриманості, висловила надію, що РФ зніме блокаду Керченської протоки, а також вказала РФ на необхідність звільнити українських моряків і повернути Україні захоплені кораблі.
"Ми закликаємо Росію беззастережно і невідкладно звільнити захоплені судна, їх екіпажі і оснащення", - зазначила глава європейської дипломатії.
Могеріні нагадала, що анексія Криму Росією в 2014 році залишається "прямим викликом міжнародній безпеці, що має серйозні наслідки для міжнародного правопорядку, який захищає єдність і суверенітет всіх держав".
"Ми підтверджуємо наше засудження цього порушення міжнародного права. Будівництво Керченського мосту є ще одним порушенням суверенітету і територіальної цілісності України", - додала дипломат.
Вона запевнила, що ЄС послідовно підтримує територіальну цілісність і державний суверенітет України, не визнає і не визнаватиме анексію Криму.
Могеріні запевнила, що Євросоюз уважно стежитиме за ситуацією в регіоні планує "діяти належним чином" у тісній координації з міжнародними партнерами.
Підконтрольні Росії "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували 24 полонених українця за звинуваченням у "незаконному перетині кордону, скоєному групою осіб за попередньою змовою або організованому групою, або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування".
Україна вже заявила, що суд над українськими військовими не правомірний, оскільки захоплені є військовополоненими. МЗС України направив ноту протесту російській стороні.
25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали шестеро українських моряків.
Командування ВМС ЗСУ підкреслює, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У ФСБ Росії стверджують, що ніяких повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом держкордону".
Українські правоохоронці переходять на посилений режим несення служби, ЗСУ та СБУ приведені в повну бойову готовність, в море вийшли військові кораблі. Також в повну бойову готовність привели Об'єднані сили та Держприкордонслужбу України.
Увечері 26 листопада Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада.