Міністерство юстиції розробило новий проєкт закону про люстрацію, в якому пропонує не люструвати колишніх керівників Комуністичної партії СРСР. Законопроєкт готуються затвердити спочатку в Кабінеті міністрів, а потім направити на розгляд парламенту.
Зокрема, як пише "РБК-Україна", на думку глави Мін'юсту Дениса Малюськи, люструвати комуністичних діячів – "ідея неактуальна".
"Зараз люструвати комуністичну владу – це більше популізм, ніж реальна боротьба з системою", – зазначив міністр.
Водночас у новому законі залишиться заборона на доступ до органів влади для колишніх співробітників КДБ. Як зазначається, зараз від цього обмеження найбільше "страждають" співробітники СБУ і Держприкордонслужби, які навчалися і служили за часів СРСР в структурах Комітету держбезпеки. Однак вони зможуть оскаржити санкції в люстраційній комісії.
Загалом після ухвалення нового закону, заяви в комісію зможуть подавати не тільки ексчиновники з Єдиного державного реєстру люстрованих осіб згідно із законом 2014 року, а всі, хто підпадає під дію закону "Про очищення влади". Водночас сам доступ до реєстру стане закритим.
Нагадаємо, раніше голова Верховної Ради Дмитро Разумков заявив, що не підтримує люстрацію, оскільки, на його думку, відповідальність має бути персональною, а не колективною.
Як повідомлялося, Європейський суд з прав людини визнав закон "Про очищення влади" таким, що порушує права люстрованих чиновників.
В ЄСПЛ вирішили, що люстрація застосовувалася до дуже широкого кола осіб, що призвело до незаконного звільнення заявників. Цим український закон про очищення влади відрізняється від процедур люстрації, впроваджених в державах Центральної та Східної Європи, які є цільовими і вузькоспрямованими, постановили в ЄСПЛ. Україна повинна виплатити п'ятьом заявникам по 5000 євро компенсації моральної шкоди.