UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мільярди для спецімпортерів. Чому парламент ризикує обороноздатністю країни в розпал війни?

Автори: Віталій Шабунін, Ольга Мельник

Парламент розпочав новий рік зі скандальних ініціатив у сфері оборонних закупівель. Спершу 9 січня скасували 7% штрафу для постачальників за несвоєчасне постачання зброї та боєприпасів на фронт (законопроєкт №6013). Штраф скасували не лише для нових договорів, а й для всіх чинних контрактів. Однак бюджетний комітет Ради вже проголосував за повернення штрафу, чекаємо на підтримку цього рішення парламентом.

Читайте також: Британія планує профінансувати виробництво в Україні далекобійної зброї – Міноборони

А вже 10 січня стало відомо, що нардепка Галина Янченко протягнула законопроєкт №12258, який пробачає багатомільйонні штрафи — проценти за непостачання зброї на фронт. Днями його планують ухвалити в парламенті.

Продати цю історію нардепка намагалася під соусом «захисту виробників озброєння».

Центр протидії корупції закликає парламент не голосувати за законопроєкт №12258.

Наразі непостачання зброї тільки в Міноборони обчислюється десятками мільярдів гривень. Ідеться про протерміновану дебіторську заборгованість — коли держава передплатила за постачання озброєння, але не отримала його своєчасно. Це шалені кошти, що могли б бути використані для забезпечення Сил оборони критично необхідним озброєнням.

Скасування штрафу дає змогу недобросовісним постачальникам, які своєчасно не поставили зброю на фронт, уникнути відповідальності. Йдеться про мільярди гривень штрафних санкцій за несвоєчасне постачання.

Отже, маємо класичний конфлікт інтересів між різними суспільними групами. Силам оборони життєво необхідно вчасно отримати боєприпаси, щоб захищати країну й рятувати життя військових. Натомість нечисті на руку постачальники зброї хочуть уникнути штрафів за затримку або навіть невиконання своїх зобов’язань, під якими вони самі ж підписалися.

Завдання влади — чітко визначити, чий інтерес має для них пріоритет. Чи взагалі припустимо ставити на одні ваги життя військових, втрачені через невчасне постачання боєприпасів, і прагнення постачальників уникнути штрафів за порушення?

Читайте також: Відповідальна за постачання зброї Україні посадовиця залишила Пентагон

Атака на своєчасне постачання озброєння для фронту

Отже, законопроєктом №12258 пробачаються багатомільйонні штрафи — це проценти за непостачання зброї на фронт. Йдеться про скасування обов’язку щодо сплати процентів за користування постачальників коштами передоплати у період несвоєчасного постачання зброї на фронт.

Озброєння для Сил оборони — це не просто потреба, а питання виживання. Кожна дата постачання, зазначена в договорі, є не лише терміном, під яким підписався постачальник із власної волі. Це — критична дата очікування озброєння фронтом. Адже Україна в умовах обмеженого бюджету забезпечує лише найпріоритетніші потреби в озброєнні. Постачання на фронт відбувається відразу «з коліс».

Договори на постачання озброєння укладаються безпосередньо Силами оборони — Національною гвардією, СБУ, ГУР або через спеціально створені закупівельні органи, такі як Агенція оборонних закупівель Міністерства оборони чи закупівельний департамент Державної служби спецзв’язку та захисту інформації (ДССЗЗІ).

Скасування процентів означає: якщо постачання затримується, незалежно від того, скільки часу фронт чекав на обіцяну зброю, постачальник звільняється від сплати процентів за користування передоплатою.

Передоплата у більшості випадків становить 50% від суми дороговартісних збройних договорів. Ці кошти потрібні для закупівлі комплектуючих та порохів (у певних випадках це є умовою постачання). Тому заборгованість недобросовісних постачальників зі сплати процентів (зазвичай 3% річних) за несвоєчасне постачання Силам оборони обраховується мільйонами гривень.

Правовий комітет підтримав законопроєкт №12258 усупереч позиції профільного Міністерства оборони та Міністерства фінансів. Мінфін та Міноборони наголосили: скасування сплати процентів лише збільшує ризики несвоєчасного постачання недобросовісними постачальниками.

Скасування сплати процентів призведе до втрати постачальниками мотивації своєчасно постачати озброєння. Водночас це втрата Силами оборони ефективного інструменту впливу на несумлінних постачальників і можливості отримати кошти у вигляді процентів за користування передоплатою.

Обидва відомства наголосили, що скасування сплати процентів зменшить доходи державного бюджету, тобто Сили оборони недоотримають компенсацію за несвоєчасне постачання для фронту.

Читайте також: Сибіга під час зустрічі з главою МЗС Ісландії запропонував збільшити інвестиції в українське виробництво зброї

Показово, що голова ДССЗЗІ Олександр Потій не заперечує проти законопроєкту про скасування сплати процентів, хоча він і керує департаментом закупівель ДССЗЗІ, який закуповує дрони на десятки мільярдів гривень для Сил оборони. А отже, вони відмовляються від отримання  процентів за користування передоплатою за час протермінування. Ймовірно, таку пораду дав пану Потію його перший заступник із фінансових питань Ростислав Замлинський, який погоджував сумнозвісні договори Міноборони з «яйцями по 17».

Важливо: норму прописано так, що вона звільняє постачальників від сплати процентів навіть за раніше укладеними контрактами. Отже, проєкт закону №12258 «прощає» обов’язок виплатити Силам оборони багатомільйонні компенсації за непоставлене озброєння.

Попередня атака: що сталося зі скасуванням 7% штрафів за несвоєчасне постачання

З подачі тієї ж Янченко за день до голосування в законопроєкті №6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» з’явився пункт 4 перехідних положень проєкту, що скасовує 7% штрафи.

У день голосування ми попередили парламент про небезпеку скасування 7% штрафу за несвоєчасне постачання зброї на фронт. Проте парламент підтримав позицію Янченко: між здатністю країни захищатися та надкомфортом недоброчесних постачальників було обрано останнє.

Янченко пропонує звільнити від сплати штрафів передусім не вітчизняних виробників, а проблемних спецімпортерів і посередників. Лише «Спецтехноекспорт» заборгував постачання озброєння на 6 млрд грн. Спецімпортери під час повномасштабки відзначилися керівниками з пів мільйона доларів у дивані та майже вдвічі завищеною вартістю боєприпасів. Через посередника (наприклад, «Львівський арсенал») Міноборони вивело 1,5 млрд грн, так і не отримавши снарядів.

Своєю чергою, за нашою інформацією, українські оборонні виробники намагаються своєчасно постачати озброєння або ж підтверджувати форс-мажор (або істотну зміну обставин, яких не було до укладання договору), як це передбачено законом.

Читайте також: Я сказав Трампу, нехай дасть нам $300 млрд заморожених активів РФ, і ми будемо купувати зброю у США – Зеленський

Що ховається за скасованими штрафами?

Варто зазначити, що постачальники мають додаткові 30 днів від дати постачання, визначеної в договорі, для вирішення можливих проблем. Штраф у розмірі 7% від вартості контракту накладається лише у випадках, коли проблеми не вдалося усунути у цей строк й немає підтвердженого форс-мажору (або істотної зміни обставин, яких не було до укладання договору).

Мета штрафу — не покарання, а мотивація зазначати в договорі реалістичний термін постачання.

Постачальник має усвідомлювати серйозність виконання умов договору, адже від цього залежить обороноздатність країни. У разі невиконання умов щодо постачання озброєння у визначені строки плюс додаткові 30 днів Сили оборони отримують компенсацію.

Хто стоїть за нормою про скасування штрафів? Тільки факти та цифри

За даними Агенції оборонних закупівель, найбільшого закупівельника озброєння країни, спецімпортер «Спецтехноекспорт» має рекордну суму заборгованості зі сплати 7% штрафів — близько 1,5 млрд грн.

Тільки цієї суми вистачило б на закупівлю близько 10 тисяч «мавіків» для фронту. Обрахунок загального розміру непостачання зброї цим спецімпортером залишимо правоохоронцям.

Наразі депутати виявили ініціативу щодо вирішення ситуації зі скасуванням 7% штрафу за несвоєчасні оборонні постачання. Дякуємо спікеру Руслану Стефанчуку, Давиду Арахамії, Анастасії Радіній та Роксолані Підласій, які активно взялися за повернення штрафних санкцій за затримки постачання для фронту. Сподіваємося, що вдасться якнайшвидше закріпити це голосуванням у залі парламенту.

Читайте також: Україна може стати постачальником зброї для країн НАТО

…Підсумуємо. Таких величезних заборгованостей, про які ми писали вище, у вітчизняних виробників зброї зазвичай немає. Виробники намагаються постачати вчасно, якщо ж виникає форс-мажор (або істотна зміна обставин), вони доводять його й намагаються відтермінувати постачання.

Ми очікуємо, що парламент не голосуватиме і за законопроєкт №12258, який має дуже великі ризики для своєчасного отримання зброї Силами оборони та в підсумку для оборони країни.

Зміни, які протягує Янченко, грають на руку лише недобросовісним постачальникам. Тим нардепам, які й далі підтримуватимуть ініціативи, що підривають обороноздатність країни під час війни, гарантуємо: ми зробимо відомим на всю Україну ім’я кожного депутата, який обере шкідництво Силам оборони. Голосування за законопроєкт №12258 — у цьому списку.