Канцлерка Німеччини Ангела Меркель під час брифінгу із президентом України Володимиром Зеленським вказала на те, що відповідальність за триваючу війну на сході України лежить на Росії. Втім, прогрес у Нормандському та Мінському процесах Меркель вважає незадовільним.
За її словами, вона хотіла б провести новий нормандський саміт на рівні лідерів держав, але для цього потрібно підготувати порядок денний.
«Я б хотіла ще раз провести нормандський саміт на вищому політичному рівні, і запросити російського, французького, українського президентів. Якщо ми зможемо розробити порядок денний, вважаю це за можливе», - зазначила вона.
«Наша позиція щодо необхідності проведення саміту нормандської четвірки незмінна: допоки відсутній прогрес, тиск на Російську Федерацію повинен зберігатися і ми хочемо бачити тут дуже активні зусилля наших партнерів», - відповів Зеленський.
Меркель наголосила на тому, що залишається прихильницею Мінських домовленостей, оскільки вони хоч і не призвели до припинення війни, але дозволили знизити напругу. І можуть стати підґрунтям для побудови нових переговорних майданчиків. Однак над ними треба постійно працювати, зокрема з іншим політичними гравцями, додала вона.
«Проблеми з виконанням Мінських домовленостей мають структурний характер. Тому що Росія є учасником цього конфлікту. Україна правильно відмовляється вести переговори з представниками сепаратистів», - наголосила канцлерка.
Примітно, що цього разу канцлерка на згадувала про формулу Штайнмаєра і не наполягала на її імплементації Україною. Меркель також не говорила про проєкт закону про перехідний період, який обговорювався під час її нещодавньої зустрічі із президентом РФ Владіміром Путіним.
Путін вважає, що ця законодавча ініціатива начебто свідчить про бажання України вийти з Мінських угод, тож він просив канцлерку «вплинути». Законопроєкт передбачає закріплення на законодавчому рівні статусу Росії як держави-агресора і держави-окупанта, а також визначає алгоритми дій держави з реінтеграції тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей, АР Крим і Севастополя.