У Києві відбувся 4-й щорічний Міжнародний саміт мерів, участь у заході взяли понад 130 очільників міст, представників бізнесу, центральної влади та експертів-урбаністів з України, Німеччини, США, Португалії і Албанії.
Організований Western NIS Enterprise Fund саміт відвідали мери: Хмельницького, Миколаєва, Тернополя, Івано-Франківська, Львова, Маріуполя, Жовкви, Одеси, Новоград-Волинського, Чорткова, Тирани (Албанія).
Головною темою зустрічі став розвиток міст попри пандемічні виклики, також порушувалися теми глобальних трендів розвитку, взаємодії місцевої і центральної влади, залучення інвестицій, інклюзивності тощо.
Засновниця саміту Ірина Озимок наголосила на тому, що міська влада упродовж двох років перебуває на передовій боротьби з пандемією COVID-19, однак продовжує модернізацію, розвиток і облаштування міського середовища.
«Цей період навчив якісній співпраці з бізнесом, відповідальному ставленню до міського простору, та показав цінність чистого повітря, а також навчив тому, що рішення повинні прийматись на основі даних», - зазначила вона.
Своєю чергою мер Тирани Еріон Веліай наголосив на важливості розбудови міської інфраструктури, насамперед орієнтованої на дітей. «Щомісяця ми будуємо дитячі майданчики. Нам часто кажуть, що немає змісту витрачати час на дітей, мовляв, вони не мають права голосу. Однак, саме діти є нашим майбутнім», - пояснив він.
Нині Тирана може похвалитись найбільшим громадсько-орієнтованим центром міста в країні і має намір стати молодіжною столицею.
Також очільник Тирани розповів про унікальну ініціативу озеленення столиці, до якої залучають молодь: «Кожна дитина в Тирані висаджує дерево на свій день народження. У такий спосіб дитина формує зв‘язок із містом, а столиця стає все екологічнішою». Таким чином до кінця 2030 року у місті планують висадити 2 млн дерев.
Міський голова Хмельницького Олександр Симчишин розповів про досвід взаємодії міста з бізнесом в умовах пандемії та розвиток підприємництва, а мер Маріуполя Вадим Бойченко презентував муніципальну стратегію з протидії коронавірусу.
Очільник Миколаєва Олександр Сенкевич поділився досвідом ефективної синергії міста з бізнесом задля проектів розвитку громади. Зокрема, Миколаївський глиноземний завод вклав 155 млн і допоміг збудувати окремий модульний госпіталь. У цій лікарні пройшло лікування 2319 людей.
Міський голова Чорткова Володимир Шматько виступив із презентацією, під час якої розповів, про програму підтримки кваліфікованих кадрів та ініціативи, спрямовані на розвиток туризму та приплив інвестицій. А селищний голова Любешівської громади Олег Кух розповів, як пандемія підштовхнула місцеву владу до оновлення мережі закладів культури.
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцинків розповів, що пандемія спонукала реалізувати зміни одразу за кількома напрямками і розвиток комунального транспорту став одним із пріоритетних проєктів. Місто придбало нові автобуси, запустило е-квиток, облаштувало громадський транспорт камерами проти крадіжок.
«Пандемія довела, що людям потрібні зелені зони. Тому ми завершили реконструкцію міського озера, створили нові рекреаційні зони», - додав Марцінків.
Мер Новоград-Волинського Микола Боровець поділився досвідом проведення першого муніципального Хакатон, який об’єднав три українських університети для роботи над стратегією розвитку міста.
Своєю чергою представники бізнесу наголосили на тому, що бізнес може і має бути частиною розвитку міст і країни.
Формат саміту, що поєднав у собі експертні дискусії, презентації мерами своїх досягнень та планів, дозволив учасникам створити міцні зв’язки з лідерами міських перетворень, підписати меморандуми та започаткувати нові партнерства.
На перший погляд відносини центральної влади і місцевого самоврядування увійшли у спокійніше русло. Однак для чого так наполегливо гуртується місцеве самоврядування? Чим керується Київ, продовжуючи «кошмарити» мерів силовиками? Чому на фінансовій децентралізації у 2022 році можна поставити хрест? Навіщо громадам 80% прибуткового податку фізосіб і на яких умовах? З якої причини тільки суд може стати реальним «префектом» на місцях? Відповіді на ці та інші питання читайте в інтерв'ю Інни Ведернікової з виконавчим директором АМУ Олександром Слобожаном для читачів ZN.UA.