UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мери міст звинуватили прем'єра Шмигаля у саботажі та шкідництві

Рішення уряду повернути всі закупки в систему PROZORRO розкрило проблему, яку місцева влада і Кабмін не можуть вирішити протягом усієї війни. 

У разі прямих закупівель, які уряд  за чотири місяці війни так і не дозволив здійснювати органам місцевого самоврядування, скоротилися б не лише терміни, а й вартість товарів і обладнання для армії, що закуповуються громадами: бронежилетів, тепловізорів, прицілів та ін.

Нагадаємо, що за результатами засідання Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України ще 5 травня, коли розглядалось питання необхідності внесення змін до рішень Уряду про забезпечення  безперебійного здійснення ОМС та військовими адміністраціями закупівель товарів, робіт та послуг, в тому числі оборонного призначення, за попередньою оплатою, уряд отримав відповідне доручення — спростити закупівлі. 

Проте прем'єр, м'яко кажучи, видержав паузу до кінця червня і прийняв абсолютно протилежне рішення. Більше того, за інформацією мерів, зокрема із західних регіонів, глава уряду ніяк не реагував на їхні прохання. Гострі прохання, тому що стосуються фінансування та підтримки армії. Причому не лише її озброєння, а й екіпірування. Про критичну ситуацію в цій сфері ми докладно розповідали. Проте, за словами наших джерел у Кабміні, прем'єр вважає, що "в бюджеті достатньо грошей на фінансування армії і від мерів нічого не потрібно". 

Отже, конфлікт зайшов у глухий кут і зараз виплеснувся в публічну сферу. Причому висловилися не тільки найнестримніші, а й обережніші. Хоч і досить делікатно. 

«Ми рідко публічно говоримо про те, як саме місто допомагає ЗСУ. На це є багато причин, — написав на своїй сторінці в Фейсбук мер Львова Андрій Садовий. —  Але якщо в загальних рисах, то від початку повномасштабного вторгнення РФ на допомогу українській армії було витрачено понад 61 мільйон гривень з міського бюджету. Це кошти львів’ян-платників податків, які пішли на закупівлю засобів зв’язку, генераторів резервного живлення, бронежилетів, пального, пошиття військової форми та багатьох інших речей, які ми не можемо поки озвучувати».

І підтвердив свої слова Садовий переконливою інфографікою.

Буквально за кілька годин прямо до Головнокомандувача звернувся Геннадій Корбан — голова штабу ТерО Дніпра та найближчий соратник мера Бориса Філатова.

«Змушений звернутися до вас особисто, - пише Корбан. — Ви щодня і самовіддано боретеся з європейською бюрократією для забезпечення ЗСУ та нашої держави необхідним озброєнням та фінансовою допомогою, проте я зобов'язаний повідомити вас, що, починаючи з 24 червня 2022 року, Штаб територіальної оборони Дніпра та Військова Адміністрація, мерія Дніпра та Кривого Рогу позбавлені можливості виконувати поставлені вами завдання, пов'язані з наданням допомоги ЗСУ, НГУ, ТРО, будівництвом рубежів та підвищенням обороноздатності з наступних причин:

По-перше, 24 червня 2022 року Кабінет міністрів ухвалив постанову № 723, якою повернув усі закупівлі до системи PROZORRO. А це означає, що необхідне проведення тендерної процедури від 9 до 15 днів з відкритою публікацією деталей таких закупівель, що суперечить здоровому глузду та режиму секретності.

По-друге, 20 квітня 2022 року Асоціація міст України подала до Кабінету міністрів України проєкт внесення змін до постанов уряду №169 від 28.02.2022, №176 від 2.02.2022, №195 від 04.03.2022 які передбачають можливість здійснення закупівель вантажівок та інших товарів для потреб ЗСУ за гроші місцевих бюджетів. Ініціативу було підтримано міністром оборони Резніковим та попередньо схвалено міністром фінансів України. Однак реакція прем'єра була прямо протилежною без зазначення будь-яких причин».

Після чого Корбан докладно описав зусилля — фінансові та ресурсні, які Дніпро вкладає у перемогу і завершив: «Шановний Верховний Головнокомандувач, я не беруся давати оцінку діям Кабінету міністрів, але хочу наголосити, що подібна реакція не відповідає законам воєнного часу, демонструє досконале нерозуміння обстановки і не відповідає військовому становищу, в якому знаходиться Україна. Також повідомляю вам, що відсутній якийсь зворотній зв'язок між чиновниками Кабміну та керівниками міст та областей. Ми є на різних планетах.

Це відбувається в той момент, коли громадяни України віддають останні гроші волонтерам, а місцева влада, маючи кошти на рахунках, фактично паралізована діями кабмінівських бюрократів. Невже ми вже виграли війну? Чи у нас зменшились потреби армії? Чи нам не потрібна швидка логістика, а ми витрачатимемо час на проведення тендерів?».

За інформацією наших джерел в ОПУ, мер Дніпра Борис Філатов не лише залишив свій коментар під постом соратника, а й разом із мерами Андрієм Садовим, Сергієм Сухомліним та виконавчим директором АМУ Олександром Слобожаном (усі делеговані АМУ члени Президії Конгресу) підписав листа до голови Президії Конгресу місцевих та регіональних влад, заступника голови ОПУ Андрія Єрмака з докладним описом проблеми та ситуації, що склалася.

У протистояння Кабміну й ОПУ (офіс часто перебирає на себе повноваження уряду), яке має своє коріння, включилося місцеве самоврядування. Яке, по суті, сьогодні шукає захисту та підтримки в офісі президента. Зараз не час міркувати, чому так склалося (про пробоїни в системі держуправління ми писали і писатимемо), зараз час приймати оперативні рішення та переводити систему держуправління на військові рейки. Тому що час сьогодні - не лише гроші, а насамперед життя.