UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лукашенку потрібен "Вагнер" у грі проти "Союзної держави" Кремля — ISW

Лукашенка, ймовірно, прагне використати групу "Вагнер" у Білорусі, щоб виторгувати собі простір для маневру, аби збалансувати проти кампанії Кремля з поглинання Білорусі через так звану Союзну державу. Лукашенка докладно описав, як він втрутився у конфлікт Путіна і Прігожина таким чином, що – якщо розповідь Лукашенки правдива – демонструє, що він є політично підкованим актором, здатним здійснювати вплив у вищих ешелонах російської політики, пише ISW (Інститут вивчення війни). Далі – переклад ключових моментів звіту, що стосуються цієї теми. 

Лукашенка описав, як йому вдалося досягти угоди між Путіним і Прігожиним, який відмовлявся відповідати на телефонні дзвінки президента, вміло залучивши обидві сторони безпосередньо та через заступника міністра оборони Росії Юнус-Бека Євкурова та директора ФСБ Росії Алєксандра Бортнікова.

Розгорнутий звіт Лукашенки свідчить про те, що він успішно влаштував кризу в найближчому оточенні Путіна. Лукашенка втрутився, щоб бути посередником, ймовірно, частково, щоб сигналізувати Путіну та іншим високопосадовцям Кремля, що Москва не повинна грати з РБ і що Мінськ має здатність діяти успішно та незалежно в російській політиці. Вихваляння Лукашенки своєю здатністю маніпулювати владними агентами в найближчому оточенні Путіна є принизливими для Путіна, незалежно від того, правда це чи ні. Той факт, що Путін не оскаржив презентацію Лукашенкою подій і фактично публічно подякував Лукашенку, є ще більш принизливим.

Лукашенка, ймовірно, прагне тісно контролювати будь-які сили групи "Вагнера", які просуваються в Білорусь. Він наголосив, що група "Вагнера" не відкриватиме центри вербування в Білорусі, як це було в Росії, але білорусам — і, ймовірно, іншим громадянам — буде дозволено приєднуватися до «Вагнера» в Білорусі. Опис Лукашенки свідчить про те, що група "Вагнера" в першу чергу виступатиме як навчальний та консультативний партнер для білоруських військових. Лукашенка заявив, що війська "Вагнера" мають більше підготовки, ніж білоруські військові, і що білоруські військові могли б скористатися бойовим досвідом групи "Вагнера". Лукашенка заперечив заяви про те, що білоруська влада вже почала створювати польові табори для бійців групи "Вагнера", але сказав, що Білорусь створить табори, якщо "Вагнер" попросить їх. 

Також, як вважають в ISW, Лукашенка може спробувати використати групу "Вагнера" в Білорусі, щоб зменшити накопичену структурну залежність білоруської армії від російської армії для виконання вищих оперативних функцій.