Звітуючи у Раді про розслідування вбивства радниці міського голови Херсона Катерини Гандзюк, генеральний прокурор Юрій Луценко заявив про те, що у вівторок, 6 листопада, подасть у відставку. По його заяві відбулося рейтингове голосування. Відставку Луценка попередньо підтримали 38 народних депутатів, проти висловилися 110 нардепів, 173 депутати не голосували, 11 - утрималися.
Законодавча база
Діяльність Генерального прокурора регулюється Законом України "Про прокуратуру".
Відповідно до частини першої 42 статті Генеральний прокурор звільняється з адміністративної посади Президентом України за згодою Верховної Ради України:
1) у зв'язку з поданням заяви про дострокове припинення повноважень на адміністративній посаді за власним бажанням;
2) на підставі подання Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів або Вищої ради правосуддя;
3) у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
У частині другій 42 статті зазначається, що повноваження Генерального прокурора припиняються в разі:
1) висловлення Верховною Радою недовіри Генеральному прокурору, що має наслідком його відставку з цієї адміністративної посади;
2) закінчення строку перебування на посаді Генерального прокурора"
Звільнення Генерального прокурора України з адміністративної посади або припинення повноважень Генерального прокурора України на адміністративній посаді не припиняє його повноважень прокурора.
У разі звільнення Генерального прокурора України з адміністративної посади Президентом України або припинення його повноважень на адміністративній посаді внаслідок висловлення Верховною Радою України недовіри Генеральному прокурору України Президент України або Верховна Рада України відповідно отримують від Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів висновок щодо виконання Генеральним прокурором України професійних обов'язків.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 58 заява Генерального прокурора про звільнення за власним бажанням подається Президенту України.
Порядок звільнення з посади Генерального прокурора регулюється статтею 63 цього закону.
1. Президент України видає указ про звільнення Генерального прокурора з посади на підставі та в межах подання Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів чи Вищої ради правосуддя.
2. Порядок розгляду питання та прийняття Верховною Радою України рішення про висловлення недовіри Генеральному прокурору встановлюється частиною четвертою статті 42 цього Закону та Регламентом Верховної Ради України.
Повноваження Генерального прокурора припиняються з дня набрання чинності постановою Верховної Ради України.
То ж яка процедура звільнення Луценка?
1) Він має подати заяву вільнення за власним бажанням Порошенку
2) Президент повинен видати указ про звільнення генпрокурора.
3) Верховна Рада має погодити відставку генпрокурора за власним бажанням - необхідно від 226 голосів "за".
Юрій Луценко обіймав посаду генерального прокурора від травня 2016 року, незважаючи на відсутність відповідної юридичної освіти. Заради цього політичного призначення Верховна Рада внесла зміни до чинного законодавства, якими скасувала вимогу про освіту та правничий досвід.
Сам Луценко після голосування обіцяв боротися з чиновниками-корупціонерами, а також пробути на посаді два роки та завершити реформування органів прокуратури.
Примітно, що в 2005 році кандидатуру Луценка на посаду міністра внутрішніх справ пролобіював саме Петро Порошенко, який тоді обіймав посаду секретаря РНБО. Спочатку на цю посаду розглядалася кандидатура Олександра Турчинова.