UA / RU
Підтримати ZN.ua

Людина Путіна в Україні стає популярнішою, навіть коли триває війна – Bloomberg

Поки Медведчук задоволений зростаючою популярністю своєї партії, визнаючи її обмежені масштаби.

Просування може здивувати тих, хто спостерігав, як протестуючі допомагали перебудувати країну в бік Європи всього шість років тому. Революція спонукала президента РФ Владіміра Путіна анексувати Крим і розпалити війну на кордоні двох колишніх союзників, пишуть Дарина Краснолуцька та Ігор Архипов для агентства Bloomberg.

Але коли президент України Володимир Зеленський все більше грузне в боротьбі проти політичної системи, з'являється вікно для того, щоб скористатися зростаючим розчаруванням. Популярність проклемлевсткої партії "Опозиційна платформа - За життя" найвища відтоді, як у 2014 році протестувальники повалили підтримуваного Кремлем Віктора Януковича, оскільки вона консолідує підтримку серед проросійських виборців.

"Ні Зеленському, ні його партії не має довіри", - заявив лідер партії Віктор Медведчук. Путін, який є хрещеним батьком дочки Медведчука, упродовж багатьох років підтримує його як свою ключову людину в Україні.

"Я відкрито говорю, що ми повинні йти тим же шляхом з Росією, що ми повинні зробити все, щоб відновити відносини", - сказав в інтерв'ю 66-річний магнат. "Люди вірять в це все більше і більше".

Проти Медведчука США запровадили санкції за допомогу в підриві суверенітету України. За його словами, Зеленський не виконав обіцянки миру, які допомогли тодішньому політичному новачкові здобути нищівну перемогу на виборах 2019 року.

ОПЗЖ підтримує конституційні зміни, що надають Донбасу велику автономію, яка могла б суперечити цілям інтеграції України в Європейський Союз і НАТО. Автори відзначають, що такий крок, ймовірно, став би для Зеленського кар'єрним самогубством.

Попри зростання числа опитувань і падіння популярності президента, яка колись перевищила популярність Путіна в Росії, партія Медведчука контролює лише близько 10% місць в парламенті, і у її членів мало шансів потрапити до складу національного уряду. Це прагнення ускладнилося у зв'язку з окупацією Криму та війною в Донбасі.

"Є потенціал для подальшого збільшення підтримки, але вона обмежена 25% виборців - тих, хто ностальгує за Радянським Союзом, і тих, хто хотів би жити в Росії", - сказав Андрій Биченко, завідувач соціологічним відділом Центру Разумкова в Києві.

Передвиборчі "площадки"

ОПЗЖ все ще може бути корисна для Кремля, підкреслюють автори. Дійсно, партія об'єдналася з олігархами в парламенті, щоб протистояти реформам, необхідним для збереження фінансування від Міжнародного валютного фонду в 5 мільярдів доларів.

Медведчук, тим часом часто виступає в ефірі телеканалів, які офіційно належать його друзям і соратникам. Він часто виступає в ефірі з розмовами з Путіним, з яким в цьому році зустрічався тричі. Заробляючи на пандемії, він щепився російською вакциною, яку Україна не планує купувати.

Російський вплив за такими каналам підняло червоні прапори в Україні. Але Зеленський ще не дійшов до погроз репресій щодо власників ЗМІ.

Поки Медведчук насолоджується зростаючою популярністю своєї партії, визнаючи її обмежені масштаби.

"Є підстави для проведення дострокових виборів, які краще б відображали інтереси людей", - сказав він, погодившись з тим, що ініціювати дострокове голосування було б дуже складно.