UA / RU
Підтримати ZN.ua

Литвин внесе пропозицію розробити й прийняти Чорнобильський кодекс

Голова Верховної Ради України Володимир Литвин внесе пропозицію розробити і прийняти Чорнобильський кодекс. Про це політик у вівторок, 8 лютого, заявив на прес-конференції у Новограді-Волинському під час робочої поїздки по Житомирській області, коментуючи ситуацію зі значною заборгованістю держави перед чорнобильцями.

За словами Володимира Литвина, це питання вирішується без належної ефективності на державному рівні з 1996 року.

«Давайте почнемо з того, що з 1996 року рішенням багатьох Кабінетів міністрів регулюються виплати чорнобильцям. Не від мінімальної зарплати, а просто встановлюють абсолютну суму, яку є економічна можливість виплатити, однак цього явно недостатньо», - сказав Литвин.

Крім того, голова Верховної Ради уточнив, що це лише перша проблема.

«Друга - це заплутаність нашого законодавства, яке не відповідає існуючим реаліям. Якщо говорити про доцільність перегляду на державному рівні статусу зон радіоактивного забруднення, то тут необхідно провести опитування людей, які проживають на територіях, що вважаються забрудненими, для того щоб була можливість розвивати ці райони, тому що там - не життя, а резервація. Давайте називати речі своїми іменами », - сказав голова ВР.

На думку політика, «українці, як скромні люди, перестали нагадувати світовому співтовариству про його зобов'язання перед Україною з приводу Чорнобиля».

«Аварія на ЧАЕС - це не тільки житомирське лихо, це планетарна лихо. Коли рахували гроші, які було витрачено на ліквідацію аварії і на реалізацію рішень після аварії, то на момент закриття станції ця сума становила 100 мільярдів доларів. Але тоді був ще СРСР, і цю проблему вирішував, по суті, весь світ, а зараз рішення цієї проблеми переклали на плечі наших громадян», - сказав спікер.

За словами Литвина, українські політики повинні думати над тим, як необхідно використовувати чорнобильські території.

Він заявив, що суспільство повинно більш наполегливо говорити про те, що на ЧАЕС мають працювати не тільки лабораторії.

«Я думаю, що ніхто з нас не буде спокійно спати і сьогодні, і завтра, якщо не буде вийняте з-під реактора те, що залишилось там від ядерного палива. Можна будувати нові саркофаги, проте не слід забувати про те, як захистити воду. Це дуже важливе питання », - переконаний Литвин.

«На 1 мільярд 200 мільйонів гривень перебуває чорнобильських позовів у судах різних рівнів», - сказав голова Верховної Ради.

«Нам в Україні терміново необхідно прийняти для врегулювання всіх цих проблемних питань Чорнобильський кодекс», - вважає він.

За матеріалами УНІАН