UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лідери ЄС обговорять підготовку до вільнюського саміту Східного партнерства

Підготовці до вільнюського саміту, на якому планується підписання важливих угод, у тому числі, з Україною, присвячено другий день зустрічі лідерів країн ЄС

Другий день розпочався у Брюсселі з наради Європейської ради, присвяченої, перш за все, підготовці до саміту 3, який відбудеться 28-29 листопада у Вільнюсі.

Голови держав і урядів країн ЄС оцінять готовність України виконати поставлені їй умови для підписання угоди про асоціацію з ЄС, яка крім взаємних політичних зобов'язань включає створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі.

На практиці ці умови (зміна законодавства про вибори, реформування генеральної прокуратури України і відмова від виборчого правосуддя) означають звільнення з в'язниці екс-прем'єра Юлії Тимошенко.

- Європарламент рекомендує підписувати асоціацію з Україною лише в разі виконання усіх умов

Аналогічні угоди буде парафовано у Вільнюсі з Грузією і Молдовою (підписання планується на наступний рік). Вірменія в останній момент відмовилася від парафування, Азербайджан не виявив інтересу, а Білорусі, з якою у ЄС найбільше проблем, таку угоду поки не пропонували. Тим не менше, європейські лідери розглянуть обставини всіх шести країн Східного партнерства.

Нарешті, довга тема, яка в останні дні нагадала про себе трагічними подіями, а саме загибеллю сотень мігрантів з Африки у морі поблизу італійського острова Лампедуза. Це тема нелегальної міграції. Трагедії мали гучний резонанс в ЄС, де вирішення проблеми поки не знайдено.

Іспанія, Італія, Греція та Мальта, на які припадає особливо значний міграційний тиск, наполягають на тому, щоб всі країни ЄС розділили тягар охорони південних кордонів союзу від міграційних потоків і роботи з нелегальними мігрантами, які опинилися на території ЄС. До Брюсселя спеціально прибули представники муніципалітету Лампедуза на чолі з мером.

Перший день саміту, присвячений проблемам економічного зростання і зайнятості, насамперед розвитку цифрових технологій, було затьмарено скандалом, пов'язаним зі шпигунською діяльністю Агентства національної безпеки США в країнах ЄС. Канцлер ФРН Ангела Меркель, чиї телефонні переговори нібито прослуховували американці, заявила після прибуття на саміт, що "шпигувати за друзями нікуди не годиться". Вона провела окрему двосторонню зустріч на цю тему з президентом Франції Франсуа Олландом, який теж висловив обурення з приводу запису американцями телефонних розмов французів. !zn

Читайте також:

Путін не "за" і не "проти" підписання Україною асоціацію з ЄС: Це не наша справа

Євросоюз закликав Україну докласти додаткових зусиль для асоціації