Зустрічі міністрів закордонних справ країн "нормандської четвірки" не мають сенсу без вирішень питання про розведення військ біля Станиці Луганської та питання про особливий статус Донбасу, зокрема проведення виборів на окупованій Росією території. Про це заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров у вівторок у Мінську, зазначивши, що без усього цього зустрічі "будуть мати карикатурний характер".
"Я переконаний: поки цих два лакмусових папірці ми не розрулимо - Станицю Луганську та "формулу Штайнмайера", подальші зустрічі на рівні міністрів будуть виглядати якоюсь карикатурою", - сказав Лавров.
Глава МЗС РФ нагадав, що так звана формула Штайнмайера передбачає надання спочатку тимчасового статусу Донбасу, а потім, після доповіді представників ОБСЄ за підсумками виборів на території самопроголошених "ЛНР/ДНР", де знаходяться російські військові, приблизно через два місяці, надання постійного статусу цим територіям.
Торкаючись "формули Штайнмайера", глава МЗС РФ нагадав, що згідно з мінськими домовленостями повинен бути прийнятий закон про особливий статус Донбасу. "Він готовий давним-давно, треба ввести його в дію і провести вибори", - зазначив російський міністр.
За його словами, президент України Петро Порошенко пояснював своє небажання прийняти цей закон тим, що не зрозуміло, як проголосують жителі Донбасу. І тодішній глава МЗС ФРН Франк-Вальтер Штайнмайейр запропонував компроміс: "Давайте домовимося, що цей закон тимчасово набуде чинності, коли закриються виборчі дільниці, на постійній основі - коли ОБСЄ видасть остаточну доповідь про підтвердженняпідсумків виборів. Це зазвичай займає місяці два", - заявив Лавров.
Що стосується розведення збройних сил під Золотим, Покровським і Станицею Луганської, то Лавров поклав всю відповідальність за це на українську сторону.
Нагадаємо, що 23 травня в штабі Операції об'єднаних сил заявили, що російсько-окупаційні війська вкотре порушили режим тиші поблизу населеного пункту Станиця Луганська, щоб на цій ділянці не відбулося розведення військ згідно з досягнутими раніше домовленостям.
Зазначимо, що зустріч глав зовнішньополітичних відомств держав "нормандського формату" – України, Німеччини, Франції і Росії - планувалася в рамках Мюнхенської конференції з питань безпеки у лютому 2017 року, однак вона не відбулася.