UA / RU
Підтримати ZN.ua

Квартири, готельні номери та офіси: як українські посадовці скуповували елітне майно в Дубаях

Низка європейських розслідувачів опублікували проєкт Dubai Unlocked про нерухомість, яку придбали посадовці різних країн в Дубаях. Серед українців таких 600.

Чинні та колишні українські міністри, депутати, судді та прокурори у відставці володіють майном у Дубаї в Об’єднаних Арабських Еміратах. Емірат має репутацію податкової «гавані» –  тут осідає нелегальна готівка та а гроші відмивають часто саме через нерухомість. Журналісти з понад 70-ти медіа-організацій з усього світу об’єднали зусилля та проаналізували дані про тисячі об'єктів нерухомості в Дубаї, переважно за 2020 і 2022 роки. Зокрема над даними про українців працювали редакції проєкту «Схеми» та «Слідство.Інфо».

Дані про майно аналізували на підставі витоку інформації з Земельного департаменту Дубаю, а також комунальних підприємств, що перебувають у державній власності Об’єднаних Арабських Еміратів. Їх отрмав Вашингтонський центр оборонних досліджень (C4ADS), що вивчає міжнародну злочинність і конфлікти, а згодом вони потрапили до журналістів.

Радіо Свобода

Ексміністр екології часів Януковича Злочевський

Колишній міністр екології та ексзаступник секретаря РНБО за часів Януковича Микола Злочевський є засновником однієї з найбільших компаній із видобутку газу Burisma Group. У 2023-му році його статки оцінювались у 225 млн доларів.

Згідно з даними Дубайського витоку, у липні 2019-го року за один день він купив відразу двоє апартаментів у Дубаї – в елітному житловому комплексі на березі Перської затоки на самій Palm Jumeirah – W Residences Dubai - The Palm.

Ці апартаменти загальною площею понад 1700 квадратних метрів обійшлися Злочевському у майже 11 мільйонів доларів.

Згодом через низку розслідувань проти ексміністра в Україні Злочевський переоформив квартири у W Residences Dubai - The Palm на доньку Анну Злочевську. Вона залишається власницею нерухомості і нині. При цьому в операціях з нерухомістю родина Злочевських використовувала паспорти громадян Кіпру.

Укрінформ

Колишній керівник «Мотор Січі» Богуслаєв

В’ячеслав Богуслаєв та його син Олександр почали скуповувати нерухомість у Дубаї з 2009 року. З’ясувалось, що у родини є щонайменше 19 апартаментів та офісних приміщень в декількох елітних районах міста загальною вартістю 15 мільйонів доларів. Однак з квартир була у власності батька, інші ж записані на сина. При цьому 45-річний Олександр Богуслаєв, який купив більшість майна,  з 2003 по 2021 рік офіційно заробив трохи менше 7 мільйонів гривень.

Станом на 2024 рік з 19 об'єктів нерухомості у Дубаї у власності Богуслаєвих значиться лише п’ять (одна квартира та чотири офісних приміщення), а інше майно було продано. Розпродувати майно почали після того, як Богуслаєвим-страшим почали цікавитись правоохоронні органи України.

«Схеми» порахували, що від продажу майна родина  могла отримати 3,5 мільйони доларів. Ще 1,5 мільйона доларів, згідно з даними Дубайського земельного реєстру, родина заробила перед продажем, здаючи апартаменти в оренду.

Читайте також: У сім’ї  Богуслаєва є ще нерухомість на Лазуровому узбережжі – «Схеми»

Одеський прокурор Олег Корнілов

Колишній заступник прокурора Одеської області Олег Корнілов в кінці 2011 - на початку 2012 року купив в ОАЕ дві квартири та готельні апартаменти загальною вартістю понад 400 тисяч доларів.

У 2014 прокурора люстрували, тобто звільнили, а в 2016 році він інвестував у готельні апартаменти на 48 квадратних метрів в елітному районі Дубаю за понад 210 тисяч доларів США. Готельний комплекс відкрили, щоправда, лише у 2023.

Тим часом у 2020 році прокурор продав одне із студіо за майже 100 тисяч доларів. Того ж року прокурора поновили на посаді і навіть виплатили 2,3 мільйона гривень за «вимушений прогул». А в 2023 році він продав і другу квартиру.

До цього обидві студії з 2014 року Корнілов здавав в оренду, на чому заробив понад 100 тисяч доларів США. Тепер він володіє  лише готельним номером.

Журналісти зазначають, що попри поновлення на посаді і звільнення у 2022 році Олег Корнілов в жодній декларації не згадав про нерухомість в ОАЕ. Як і його дружина, що теж працювала в правоохоронній системі.

Артур Ємельянов
Коротко.про

Ексдружина судді Ємельянова

Світлана Ємельянова офіційно колишня дружина впливового судді часів Януковича Артура Ємельянова. Вона володіє трьома квартирами в елітному районі Дубай Маріна загальною вартістю 1,8 мільйона доларів.

Першу квартиру Ємельянова купила  за 650 тисяч доларів у грудні 2014 року. Тоді вона була ще депутаткою міськради Донецька, але восени 2014 уже розлучилась із чоловіком-суддею, яким зацікавились правоохоронці. Ще дві квартири вона придбала у 2017 та 2018 роках за 620 тисяч доларів та 560 тисяч відповідно.

«Схеми» зазначають, що розлучення Ємельянових могло бути фіктивним для приховування іншого елітного майна за кордоном, оскільки вони продовжували проживати разом та спільно їздили на відпочинок.

Колишній депутат Василь Грицак

Родина ексзаступника голови Державної міграційної служби та ексдепутата від «Партії регіонів», якого пов’язують із діяльністю ЄДАПС, Василя Грицака придбала в ОАЕ дві квартири за понад 700 тисяч доларів. Покупки здійснили ще у 2010-2011 роках.

Згідно з даними реєстру, обидві квартири власники здавали в оренду та заробили понад 370 тисяч доларів.

Щоправда у коментарі журналістам Грицак заявив, що «вперше чує» про дубайську нерухомість.

Читайте також: «Росія за межами Росії»: Дубай став гаванню часів війни для російських еліт – NYT

Журналісти зазначають, що в документах виявилась інформація про шістсот громадян України, які є власниками об’єктів нерухомості в Дубаї. Серед них журналісти знайшли також чинних посадовців, про яких вирішили опублікувати окремий матеріал.