UA / RU
Підтримати ZN.ua

КС не став скасовувати нові повноваження Януковича і ВРЮ

Конституційний суд України визнав положення закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 р. конституційними. Окрім того, КСУ прийняв рішення припинити перевірку на відповідність Конституції положень закону "Про Вищу раду юстиції" у зв'язку з невідповідністю конституційного подання вимогам закону про КС.

Йдеться про конституційне подання 54 народних депутатів України щодо відповідності конституційності окремих положень законів України "Про судоустрій і статус суддів" та "Про Вищу раду юстиції" з наступними змінами (справа про повноваження Президента України, Верховної Ради України, Вищої ради юстиції, Державної судової адміністрації України у сфері судоустрою).

Суть претензій депутатів зводилася до наступного:

1. Згідно з нормами Конституції України обрання суддів безстроково та звільнення їх з цих посад віднесено до повноважень парламенту. Положеннями закону "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що рішення про обрання кандидата на цю посаду приймається більшістю від конституційного складу Верховної Ради України, проте якщо кандидат на посаду або суддя не отримав необхідної кількості голосів - знову проводиться голосування.

На думку депутатів, що подали конституційне подання, положення "знову проводиться голосування" обмежує можливість самостійної реалізації конституційного повноваження єдиного законодавчого органу про обрання суддів безстроково та звільнення їх з посад, оскільки при цьому приймається тільки те рішення, яке рекомендує Вища кваліфікаційна комісія суддів України і Вища рада юстиції.

2. Положеннями закону "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що суди загальної юрисдикції утворюються і ліквідуються Президентом України за поданням міністра юстиції України на підставі пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду; доручення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється Президентом України за письмовою заявою судді.

Народні депутати України вважають, що зазначеними положеннями розширено конституційні повноваження президента України.

3. Згідно з положеннями закону "Про судоустрій і статус суддів" кількість суддів у суді визначається Державною судовою адміністрацією України за поданням міністра юстиції України на підставі пропозиції голови відповідного вищого спеціалізованого суду, з урахуванням обсягу роботи суду та в межах видатків, затверджених у Державному бюджеті України на утримання судів.

На думку народних депутатів України цим положенням звужено конституційні повноваження президента України, оскільки встановлення кількості суддів у суді є складовою процесу освіти суду.

4. Відповідно до положень законів України "Про судоустрій і статус суддів" та "Про Вищу раду юстиції" до повноважень Вищої ради юстиції віднесено: призначення суддів на адміністративні посади та звільнення їх з цих посад у місцевих, апеляційних і вищих спеціалізованих судах, перегляд і скасування рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо кандидатів на посаду судді, про відмову у рекомендації на обрання суддею безстроково та притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.

Депутати вважають, що таких повноважень Вищої ради юстиції Конституцією України не передбачено.

Нагадаємо, раніше КС вже підтвердив розширення повноважень Вищої ради юстиції.