UA / RU
Підтримати ZN.ua

КС визнав законопроект Зеленського про уповноважених Ради неконституційним

В КСУ впевнені, що цей законопроект може призвести до юридичної невизначеності.

Конституційний суд України визнав законопроект №1016 про внесення змін до статті 85 та 101 Конституції щодо уповноважених Верховної Ради, раніше внесений президентом Володимиром Зеленським, не відповідним вимогам ч. 1 ст.157 Конституції України.

Як повідомляється на офіційному сайті КС, при цьому у відповідному висновку за конституційним зверненням Верховної Ради суд визнав законопроект таким, що відповідає вимогам ч.2 ст.157 і цілком - ст.158 Конституції України.

"Конституційний суд України застерігає від запровадження такого контролю над дотриманням Конституції України, що суперечить Конституції України і може призвести до юридичної невизначеності, оскільки це несумісно з принципом верховенства права - однієї з основних гарантій дотримання прав і свобод людини і громадянина. Для людини і громадянина така невизначеність є загрозою свавілля з боку органів публічної влади та їх посадових осіб", - йдеться у висновку КС.

Внесення до Конституції, запропонованих президентом Зеленським змін призведе до встановлення невизначених меж повноважень Ради всупереч конституційному принципу поділу державної влади та до порушення системи стримувань і противаг між законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади. Цей процес може стати загрозою для забезпечення прав і свобод людини і громадянина.

У висновку також зазначається, що зміни до статті 85 та 101 Конституції України, запропоновані законопроектом, передбачають введення нового виду парламентського контролю. "Він може вийти за межі контролю над дотриманням конституційних прав і свобод людини і потенційно може становити ризик надмірного втручання парламенту через уповноважених за додержанням Конституції і законів без дотримання балансу приватних і публічних інтересів, зокрема у підприємницьку діяльність, діяльність інститутів громадянського суспільства, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а значить, може призвести до порушення і обмеження прав і свобод людини і громадянина", - йдеться в повідомленні.

Зазначимо, що запровадження нового виду парламентського контролю може стати причиною звуження сфери діяльності і повноваження уповноваженого Верховної Ради з прав людини (омбудсмена). Крім цього, існує ризик обмеження права громадян звертатися за захистом своїх прав до омбудсмена.

Нагадаємо, що постанова Конституційного суду є обов'язковою, остаточною і такою, що не може бути оскаржена.

Раніше повідомлялося, що 3 вересня Верховна Рада включила до порядку денного сесії і направила до Конституційного суду України для отримання висновку законопроекту №1016 яким передбачено надання права парламенту призначати своїх уповноважених в окремих сферах. За таке рішення проголосували 298 народних депутатів.