Конституційний суд України визнав конституційним президентський законопроект (№7203) про внесення змін до статті 80 Основного закону, яким передбачається введення цієї норми з 2020 року. Про це повідомляється на офіційному сайті КСУ у середу, 20 червня.
"Конституційний суд України визнав відповідним вимогам статей 157 і 158 Конституції України законопроект про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)", - йдеться в повідомленні.
КС під час перевірки запропонованого законопроекту виходив з того, що Верховна Рада протягом року не розглядала і не змінювала положення статті 80 Конституції. Отже, законопроект відповідає вимогам ст.158 Основного закону. КС також констатує, що на час надання їм цього висновку рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану за процедурою, визначеною Конституцією, не прийнято, тому правових підстав, які б робили неможливим внесення змін до Основного закону, немає. Таким чином, Конституційний суд вважає, що законопроект відповідає вимогам ч. 2 ст. 157 Конституції.
КС неодноразово розглядав законопроекти про внесення змін до статті 80 щодо обмеження депутатської недоторканності і давав висновок про те, що пропоновані зміни про скасування недоторканності народних депутатів стосуються тільки їх спеціального статусу і не впливають на зміст конституційних прав і свобод людини та громадянина (їх скасування чи обмеження), отже, не суперечать вимогам ч. 1 ст. 157 Конституції. На час розгляду Конституційним судом цієї справи підстав для зміни викладених ним раніше юридичних позицій із зазначених питань немає.
"Таким чином, Конституційний суд України вважає, що законопроект, яким пропонується викласти статтю 80 Конституції України у новій редакції, не передбачає скасування чи обмеження прав і свобод людини та громадянина та є таким, що не суперечить вимогам частини першої статті 157 Конституції України", - зазначено у висновку КС.
Президентський законопроект містить пункт 2, який встановлює дату набрання чинності зазначеного закону. "Цей пункт не передбачає скасування чи обмеження прав і свобод людини та громадянина, не спрямований на ліквідацію незалежності або порушення територіальної цілісності України, отже, не суперечить вимогам частини першої статті 157 Конституції ", - підкреслили в КС.
Висновок суду є обов'язковим, остаточним і таким, який не може бути оскаржено.
Згідно з президентським законопроектом, запропоновано внести зміни до статті 80 Конституції, виклавши її у такій редакції: "Стаття 80. Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп".
У пояснювальній записці до документа зазначено, що питання про скасування недоторканності народних депутатів України до цих пір залишається невирішеним і не втратило актуальності. Громадська думка з цього приводу свідчить, що "гарантії недоторканності народних обранців в існуючому обсязі є невиправданими і по суті перетворилися на гарантії безкарності". Передбачено, що закон набирає чинності з 1 січня 2020 року.
Нагадаємо, 19 жовтня 2017 року Верховна Рада направила до Конституційного суду для отримання висновку щодо відповідності Основному закону двох законопроектів (президентського і народних депутатів) про зняття депутатської недоторканності.
7 червня Конституційний суд оприлюднив текст висновку про визнання конституційним законопроекту №6773. Цим законопроектом народних депутатів пропонується виключити частини першу, третю статті 80 Конституції, якими передбачено гарантії депутатської недоторканності.