У Білорусі винесли на загальне обговорення поправки до Конституції. Новий варіант головного закону країни мають намір затвердити за результатами референдуму, що відбудеться наприкінці лютого 2022 року.
Що хочуть змінити
- Мінімальний вік президента: зараз 35 років, може стати 40.
- Мінімальна кількість років життя в Білорусі для кандидата в президенти: зараз 10 років, може стати 20 років.
- Кількість термінів президента: зараз обмежень немає, але можуть зробити максимум два. Однак ці поправки набудуть чинності лише «з дня вступу на посаду новообраного президента», тобто Лукашенко це може не торкнутися.
- Права видавати декрети, що мають чинність законів, у нового президента може не виявитися.
- У кандидата в президенти не повинно бути в минулому громадянства іншої країни, посвідки на проживання там або іншого документа, що дає право на пільги та переваги - зараз таких обмежень немає.
- Колишніх президентів нова Конституція може захистити від відповідальності за їхні дії під час правління. Також експрезидент зможе стати довічним членом Ради Республіки, отримавши таким чином недоторканність.
- Вводиться поняття Всебелорусского народного собрания - «вищого представницького органу народовладдя», яке має відбуватися щороку. Термін його повноважень – п'ять років. ВНС, серед іншого, призначатиме членів Центральної виборчої комісії, суддів Верховного та Конституційного судів (зараз це право у президента та Ради Республіки), зможе оголошувати імпічмент президенту (зараз це право парламенту), призначати референдуми, пропонувати поправки до Конституції, вводити надзвичайне та військове положення.
- Термін повноважень парламенту хочуть продовжити з чотирьох до п'яти років. Його не можна буде розпустити не лише у перший рік його повноважень, як зараз, а й в останній.
- Білорусь може відмовитися від без'ядерного статусу. При цьому у Конституції пропишуть, що країна «виключає військову агресію» зі свого боку.
- Уточнюється, що шлюб - це союз чоловіка та жінки.
- Відповідно до запропонованої редакції, кожен громадянин Білорусі повинен буде «вносити посильний внесок у розвиток суспільства та держави», а батьки зобов'язані будуть готувати дітей до «суспільно корисної праці».
- Прояв патріотизму може стати «обов'язком кожного громадянина».
Читайте також: Путін хоче, що Україна змінила Конституцію під Мінські угоди
Чинна Конституція Білорусі ухвалена в 1994 році. Самопроголошений президент країни Алєксандр Лукашенко, який уже двічі змінював її (у 1996 та 2004 роках), розширюючи власні повноваження, анонсував нову редакцію Конституції у січні 2021 року.