Військовий конфлікт на сході України є чи не єдиним у світі у післявоєнний період, в якому Організація Об'єднаних Націй (ООН) не бере взагалі ніякої участі, наголосив в ефірі програми FACE 2 FACE на телеканалі ZIK надзвичайний і повноважний посол України Роман Безсмертний.
І саме у цьому, на його думку, парадоксальність ситуації, що склалася. За словами дипломата, треба визначити роль та місце ООН у війні в Донбасі.
"Але в чому парадоксальність ситуації? Це чи не єдиний конфлікт у світі в післявоєнний період, де ООН взагалі ніякої участі не бере. Та ООН, суть якої була не допустити війни, вона сьогодні дивиться, як два учасники, два фундатори ООН воюють! Більше того, увесь рік Україна в Раді Безпеки як не постійний член, але Росія – постійний, рік йде війна, а ООН дивиться на все це і не має навіть програми щодо енергоресурсів, щодо військовополонених, бо їх же там немає! Чому до нас так ставляться?", – запитує Роман Безсмертний.
Експерт також підкреслив важливість виконання Україною усіх чинних законів, зокрема, закону про оборону та закону про правовий режим воєнного стану.
"Тому що у мене зараз виникає така думка, що в когось із українських політичних керівників є таке переконання, що люди, які ухвалювали ці закони, були мало не ідіоти. Тож давайте виконаємо закон, а якщо потрібно коригувати, давайте будемо це робити. І це означає, що ми повернемося у своє правове поле, зрозуміємо, що нам треба робити далі та ввійдемо у міжнародне. Тоді буде зрозумілим статус військовополонених, умови забезпечення, статус мирного населення на території, де ведуться бойові дії. Тобто, стане зрозуміло, хто відповідатиме за все це", – пояснив Безсмертний.
На думку Безсмертного, коли мешканці окупованих російсько-терористичними угрупованнями районів пред'являють претензії київській владі, що їм нема що їсти та пити, вони мають рацію. Адже юридично це – антитерористична операція (АТО).
"І насправді. Українська держава сьогодні юридично несе відповідальність за соціальні умови та статус цих людей. Не Росія! От мине час, юридично все це буде витягнуто і показано. А при такій чіткій відповіді на питання стане зрозуміло, хто в якій позиції: Україна – жертва, Росія – агресор. Далі це включить відповідні міжнародні документи. Також це дасть можливість зрозуміти, як ми діємо по Криму та Донбасу", – підкреслив посол.
Зазначимо, Україна, використовуючи механізми Міжнародного кримінального суду (МКС), не зможе притягнути російських високопосадовців до відповідальності за агресію проти українців.
З 18 червня цього року набирає чинності поправка до Римського статуту, яка передбачає відповідальність фізичних осіб за злочин агресії. Вона передбачає, що МКС може розглядати справи про кримінальну відповідальність за вчинення злочину агресії лише за умови ратифікації статуту обома сторонами збройного конфлікту. Виняток становить випадок, коли до суду звертається Рада Безпеки ООН.
Але Росія не лише не ратифікувала, а й відкликала свій підпис з-під Римського статуту.
Детальніше про необхідність ратифікації Україною Римського статуту читайте в інтерв'ю Володимира Василенка "Україна повинна вимагати притягнення російського керівництва до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".