Постійний комітет Палати представників з розвідки США опублікував відредаговану версію скарги інформатора на розмову президентів Дональда Трампа і Володимира Зеленського. Документ датований 12 серпня 2019 року.
Записка адресована голові комітету Сенату з розвідки Річарду Бурру і голові комітету палати представників з розвідки Адаму Шиффу.
"В ході виконання моїх офіційних обов'язків я отримав інформацію від декількох урядовців США про те, що президент Сполучених Штатів використовує повноваження свого офісу для залучення втручання з боку іноземної держави на виборах в США в 2020 році. Це втручання включає, серед іншого, чинення тиску на іншу країну з метою розслідування одного з головних внутрішніх політичних конкурентів президента. Особистий адвокат президента Рудольф Джуліані є центральною фігурою в цих зусиллях. Генеральний прокурор Барр, здається, також залучений", - написав інформатор.
Інформатор також написав, що глибоко стурбований тим, що дії Трампа є "серйозною або кричущою проблемою, зловживанням або порушенням закону або виконавчим наказом", який "не включає в себе розходження в думках з питань державної політики", що узгоджується з визначенням "невідкладної проблеми".
"Тому я виконую свій обов'язок повідомляти цю інформацію по відповідних юридичних каналах до відповідних органів", - написав інформатор.
Він додав, що стурбований тим, що ці дії створюють загрозу для національної безпеки США і підривають зусилля уряду США щодо стримування і протидії іноземному втручанню у вибори в США.
"Рано вранці 25 липня президент говорив по телефону з президентом України Володимиром Зеленським. Я не знаю, яка сторона ініціювала дзвінок. Це був перший загальновизнаний дзвінок між двома лідерами після короткої вітального дзвінка після того, як Зеленський став президентом 21 квітня.
Численні посадові особи Білого дому, що безпосередньо знали про дзвінок, повідомили мені, що після початкового обміну люб'язностями президент використовував частину дзвінка для просування своїх особистих інтересів. А саме, він прагнув чинити тиск на українського лідера, щоб він вчинив дії, щоб допомогти президентської заявці на переобрання в 2020 році. За словами посадовців Білого дому, які були безпосередньо інформовані про заклик, президент чинив тиск на Зеленського, щоб, зокрема розпочати або продовжити розслідування діяльності колишнього віце-президента Джозефа Байдена і його сина Гантера Байдена;
Ми допомагаємо імовірно розкрити, що твердження про російське втручання в президентські вибори в США 2016 року з'явилися в Україні, з конкретним проханням, щоб український лідер виявив і перевернув сервери, що використовуються Національним демократичним комітетом (DNC) і перевірені американською компанією з кібербезпеки. Crowdstrike, яка спочатку повідомила, що російські хакери проникли в мережі DNC в 2016 році; і зустрітися або поговорити з двома людьми, яких президент назвав як своїх особистих посланників з цих питань, Джуліані і генеральним прокурором Барром, яких президент не раз згадував у розмові", - йшлося в записці.
Як повідомлялося, 25 вересня, у день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.
Зустріч відбулася на тлі скандалу, спровокованого телефонною розмовою двох президентів, в ході якого Трамп згадував Джо Байдена – свого ймовірного конкурента на президентських виборах. Американські медіа стверджували, що Трамп вимагав від Зеленського розслідувати "корупцію Байдена" в обмін на надання військової допомоги Україні.
На оприлюдненні стенограми розмови наполягали Байден і демократи в обох палатах Конгресу. Трамп всі звинувачення спростував і дозволив розсекретити і оприлюднити стенограму. Тим часом, спікерка Палати Представників Ненсі Пелосі повідомила, що нижня палата Конгресу починає процедуру імпічменту.
Як повідомляло DT.UA, оточення Дональда Трампа давно цікавлять напрацювання Генпрокуратури у справі Burisma, до наглядової ради якої входив син Джо Байдена Хантер. Власник Burisma Микола Злочевський обіймав посаду міністра екології в уряді Миколи Азарова з липня 2010 року по квітень 2012 року. Наприкінці 2014 року Злочевський залишив Україну, і Генпрокуратура оголосила його в розшук за підозрою в незаконному збагаченні. Згодом кримінальні справи щодо Злочесвкого були закриті, а його компанія погасила податкову заборгованість.
Детальніше про розвиток відносин президента Зеленського з керівництвом США і Росії читайте в статті головного редактора видання "Дзеркало тижня. Україна" Юлії Мостової "Квартал чорних лебедів".