Комітет Верховної Ради України з питань нацбезпеки та оборони підтримав урядовий законопроект про мобілізацію. Як повідомив депута Олексій Гончаренко, за проголосували 12 членів комітету, ще 5 утрималися.
«Утрималися представники ЄС та Голосу. Тепер питання буде розглянуто в залі ВР. Мова про перше читання», - додав він.
Він додав, що таким чином альтернативні законопроект будуть відхилені.
Напередодні парламент проголосував за скорочення строків подачі альтернативних проєктів до законопроекту про посилення мобілізації. Це та рішення комітету створює можливості для парламенту почати розгляд законопроєкту та проголосувати його у першому читанні уже цього тижня.
Водночас цього тижня комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики визнав законопроєкт про мобілізацію таким, що містить корупційні ризики. Насамперед тому, що уряд визначатиме, хто з правоохоронних органів буде мати бронь, а кого мають мобілізувати.
У свою чергу вповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що урядовий законопроєкт має низку норм, які не відповідають Конституції. Зокрема норми про електронний кабінет військовозобов’язаного.
Нагадаємо, 30 січня Кабінет міністрів України ухвалив і передав до Верховної Ради оновлений законопроєкт про мобілізацію, який окреслює чіткий термін служби на період воєнного стану.
У новому законопроєкті про мобілізацію передбачено, що придатні жінки, які мають медичну чи фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік. А жінки на військовому обліку можуть бути призвані або залучені для оборонних робіт у воєнний час добровільно.
Також Уряд передбачив право на відстрочку для деяких категорій студентів і викладачів.
Окрім того, згідно з новим варіантом законопроєкту про мобілізацію №10449, відстрочку від мобілізації матимуть усі люди з інвалідністю, проте їм необхідно буде пройти перевірку.
Водночас посадовці пропонують, щоб повістка про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки могла бути надіслана українцям через електронний кабінет.