UA / RU
Підтримати ZN.ua

Комісію по відбору кандидатів у ДБР можуть визнати неповноважною

Три члени конкурсної комісії з формування Держбюро розслідувань не мають дипломів про вищу юридичну освіту.

Конкурсна комісія з відбору та формування Державного бюро розслідувань (ДБР) сформована з порушенням профільного закону, що може стати підставою для її визнання в судовому порядку неповноважною, а всіх прийнятих нею рішень – неправомірними.

Про це у своїй статті для DT.UA пише адвокат, кандидат у ДБР Юрій Забара. За його словами, комісія з 9 осіб формується за квотним принципом: 3 члени від Президента України, 3 члени – від Верховної Ради, і ще 3 – від Кабміну.

Як зазначає автор, ст. 11 закону України "Про державне бюро розслідувань" встановлює, що членами конкурсної комісії можуть бути особи "мають бездоганну ділову репутацію, вищу юридичну освіту, високі професійні та моральні якості, авторитет у суспільстві".

У той же час, згідно з даними з відкритих джерел, три члени комісії вищої юридичної освіти не мають. Мова йде, зокрема, про двох учасників комісії від Верховної Ради – депутатів Євгена Дейдея (фракція "Народний фронт", освіта – Київський національний університет ім. Т. Р. Шевченка, політологія) і Владислава Бухарєва (фракція "Батьківщина", освіта – Київське вище військове інженерне училище, інженер-зв'язківець).

Необхідної освіти не має також учасник комісії від Кабінету міністрів – екс-голова Тернопільської ОДА, депутат Верховної Ради IV скликання Іван Стойко (Освіта: Сиктивкарський державний університет, історичний факультет. Тернопільська академія народного господарства, факультет економіки та управління. Національна академія державного управління при Президентові України, кафедра управління суспільним розвитком).

"Таким чином, при формуванні складу та організації конкурсного процесу конкурсна комісія припустилася порушення ст.11 Закону України "Про державне бюро розслідувань", що може поставити під сумнів не тільки авторитет комісії та її професіоналізм, а й стати підставою для визнання в судовому порядку її неповноважною, а всіх її рішень, ухвалених з участю членів, які "не відповідають" вимогам закону, - неправомірними", – підсумовує автор.

За даними DT.UA комісія двічі зверталася до органів державної влади, який делегував до її складу членів без юридичної освіти, з проханням замінити їх, однак відповіді на дані запити так і не послідувало.

Читайте також: Дві "Волині"

Нагадаємо, Кабінет міністрів на позачерговому засіданні 29 лютого прийняв постанову про створенняДержавного бюро розслідувань і затвердив кандидатури шести з дев'яти членів конкурсної комісії щодо обрання керівника Бюро.

Як повідомлялося, закон "Про Державне бюро розслідувань" був прийнятий Верховною Радою 12 листопада 2015 року. Згідно із законом, прокуратура буде обмежена тільки представництвом інтересів держави в суді.

Раніше екс-заступник голови СБУ Віктор Трепак у своїй статті для DT.UA писав, що кандидатуру переможця конкурсу на посаду голови Держбюро розслідувань (ДБР) визначили ще до проведення конкурсу ті, хто вважає себе уповноваженими на прийняття всіх державних рішень. Конкурсу ж відведена роль формальності, яка повинна тільки закріпити це "державне" рішення.

Детальніше про проблеми конкурсного відбору в ГБР, а також про формування та повноважність самої Конкурсної комісії читайте в статті Юрія Забари "Конкурс у ДБР: міну закладено, запал тліє, або Чому конкурс у Державне бюро розслідувань можуть визнати таким, що не відбувся" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".