UA / RU
Підтримати ZN.ua

Клімкін пояснює, якою має бути політика України щодо Донбасу

Платою за подальші спроби затягування часу можуть бути домовленості щодо нашої країни без нашої країни.

Росія створює на окупованому Донбасі ситуацію, яка дозволяє Кремлю прийняти у майбутньому будь-яке рішення – від інтеграції його в українське політичне та правове поле на російських умовах до інтеграції в РФ.

Тим часом Україна може зазнати тиску з боку західних партнерів, які прагнуть зниження напруги біля українських кордонів, і можуть бути зацікавлені у «гібридному» виконанні Києвом мінських домовленостей.

Що робити для того, щоб деокупація Донбасу не перетнула точку неповернення, пояснює співзасновник Центру національної стійкості та розвитку Павло Клімкін у статті «Прогноз-2022: Як  Путін відбирає частину України».

«По-перше, нам потрібна чесна і реалістична дискусія щодо цих питань в суспільстві. Говорити гаслами звісно можна, але це веде нас в кут. Якщо раніше це дозволяло вигравати час, то тепер ситуація змінилася і рішення можуть прийматися через нашу голову», - зазначає дипломат.

По-друге, потрібен чіткий план повернення тимчасово окупованих територій, щоб деокупація Донбасу не перетворилася на питання віддаленої перспективи на декілька поколінь.

«Не потрібно підживлювати себе ілюзіями, що зміна влади в Росії допоможе нам в деокупації Донбасу та Криму. Це щонайменше неочевидно. Тому розуміння, чи готові ми в принципі на компроміси і які саме, критично потрібне. Ціна компромісів або їхньої відсутності має бути хоча б зрозумілою для суспільства», - продовжує він.

По-третє, потрібно тримати Сполучені Штати і Європейський Союз в українській логіці, неможна допусти розчарування й зневіри партнерів: Захід має довіряти нам, нашим обіцянкам, що ми можемо зробити і що неможливо за будь-яких умов.

«Кардинальна зміна ситуації на окупованому Донбасі, непроста внутрішньополітична ситуація в Україні та геополітика, що стрімко змінюється, вже не дають нам «петляти» і тягнути час, як ми наразі робимо»,  - пояснює Клімкін.

Ця тактика певний час працювала, не даючи просуватися вперед, але залишаючи простір для маневру – дуже обмежений і ми заплатили за нього кардинальними змінами на окупованій території. На думку дипломата, продовження затягування часу і прагнення до замороження ситуації може дуже дорого коштувати у майбутньому: платою будуть можливі домовленості щодо України.

«Всі піднімають ставки, розуміючи, що час настав, і ми можемо стати такою ставкою. У будь-якому разі зовнішня політика зразка 2021 року без наполегливості у 2022 році вже не працюватиме», - підсумовує Клімкін.

Читайте також: Проведення референдуму щодо Донбасу загрожує Українській державності – Клімкін

Більше про перспективи ситуації навколо окупованого Донбасу та важливі висновки дізнайтеся  зі статті Павла Клімкіна «Прогноз-2022: Як  Путін відбирає частину України» у ZN.UA.