UA / RU
Підтримати ZN.ua

Казахстан відхрестився від планів відібрати у Росії Байконур

Казахстан розраховує на розширення своєї участі у космічній діяльності космодрому Байконур, проте уряд країни не має наміру розривати договір про оренду з Росією.

Відбирати космодром 3на тлі ажіотажу, який викликали слова голови Казкосмосу Талгата Мусабаєва про можливість виведення комплексу з-під юрисдикції РФ.

Якщо раніше лунали думки про те, що заява Мусабаєва не цілком коректна, то тепер міністр закордонних справ Ерлан Ідрісов оголосив, що слова глави Казкосмосу «були спотворені багатьма ЗМІ». «Всі коментарі до цих повідомлень зводилися до того, що Казахстан нібито згортає космічну співпрацю з Росією. Це абсолютний невірний посил», - підкреслив він.

- Казахстан вирішив забрати Байконур у Росії

Мусабаєв, як повідомляли раніше, заявив, що Росію можуть позбавити можливості орендувати місто Байконур разом з однойменним космодромом. Він уточнив, що в даний час між Росією і Казахстаном ведуться переговори про поетапний відхід казахської сторони від умов оренди комплексу, укладеної в 1994 році, і створення проекту нового «всеосяжного договору».

Як пояснив Ідрісов, керівник Казкосмосу хотів донести думку про те, що Казахстан розраховує на розширення своєї участі в космічній діяльності космодрому Байконур і зацікавлений в якісному розвитку свого власного космічного потенціалу. І ні в якому разі не на шкоду відносинам з Росією, а навпаки, спільно з нею.

З боку Казахстану, відзначив міністр, було б "наївним і нерозумним" втрачати можливість тісної співпраці з РФ, яка є "потужною космічною державою", та ще й на казахстанському ж космодромі. Республіка розраховує на плідну співпрацю з Росією та підвищення її результативності.

За словами Ідрісова, 19 грудня у Москві відбудеться двостороння зустріч президентів двох країн у рамках засідання ОДКБ, ЄврАзЕС та ЄЕК, і вони обговорять, зокрема, партнерство в космічних проектах. Нурсултан Назарбаєв і Володимир Путін "повні рішучості зберегти і розвивати космодром Байконур як символ успішного співробітництва двох країн", заявив глава Казахстанського МЗС.

Комплекс "Байконур" є однойменним містом і космодром і орендований Росією у Казахстану, згідно з двосторонньою угодою, до 2050 року. Експлуатація космодрому обходиться Росії приблизно у п'ять мільярдів рублів на рік. Таким чином, Байконур вважається адміністративно-територіальною одиницею Казахстану, що функціонує в умовах оренди.

У цьому році почалося будівництво космодрому "Східний" в Амурській області. У зв'язку з цим не виключено, що після 2050 року Росія сама покине Байконур. За іншими даними, відмова Росії від оренди космодрому може відбутися ще раніше - вже через дев'ять років.

Читайте також:

Путін запропонував Януковичу разом будувати космодром

Російська ракета зламалася на шляху на Байконур

Азаров у Китаї повідомив, що будуватиме космодром у Бразилії