Канцелярія президента Південно-Африканської Республіки Сиріла Рамапоси розповсюдила заяву, в якій заперечила перед тим поширену президентом інформацію про те, що країна планує скасувати на своїй території дію Римського статуту і вийти з-під юрисдикції Міжнародного кримінального суду. Про це повідомляє The Guardian.
«У правлячій партії "Африканський національний конгрес" невірно висловилися. Президент хоче пояснити, що Південна Африка залишається підписантом Римського статуту. Це роз'яснення слідує за помилкою у висловлюваннях під час брифінгу для ЗМІ, проведеного правлячою партією АНК», – йдеться у комюніке канцелярії Сиріла Рамапоси.
Відтак влада ПАР запевнила, що країна залишається вірною юрисдикції Міжнародного кримінального суду.
Нагадаємо, Сиріл Рамафоса перед тим заявив, що партія АНК вирішила, що державі варто вийти з-під юрисдикції МКС на тлі можливого візиту російського президента Владіміра Путіна на серпневий саміт БРІКС (групи найбільших за площею і населенням держав, що розвиваються), ордер на арешт якого раніше видав МКС. Згідно з ордером, усі країни, які є підписантами Римського статуту, зобов’язані арештувати на своїй території людей, яких розшукує МКС та передати їх суду.
Ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна не на словах, а на практиці закріплює потужну дипломатичну ізоляцію Росії і позбавляє її лідера можливості вільно пересуватися світом. Адже 123 держави-члени МКС за Римським статутом у зв’язку з цим ордером мають заарештувати президента країни-агресорки і передати його міжнародному правосуддю. Але що буде, коли якісь держави порушать свої зобов’язання? Які наслідки їх очікують? У цьому розбирався Ерік Кучеренко у статті «Удар по Кремлю: що загрожує тим країнам, які відмовляться заарештувати Путіна».