Партія європейських соціалістів (PES) у четвер призупинила членство словацьких партій Smer та HLAS, які перемогли на парламентських виборах в країні та в середу оголосили про формування уряду, пише POLITICO.
«Цей крок був зроблений після явного розходження з цінностями сім’ї PES, продемонстрованого лідером Smer Робертом Фіцо, а також внаслідок занепокоєння, яке виникло після оголошення урядової коаліції між Smer, HLAS і праворадикальною партією», – йдеться в прес-релізі.
Про рішення було оголошено на засіданні PES наступного дня після того, як дві партії оголосили про угоду про формування правлячої коаліції в Словаччині разом із правопопулістською Словацькою національною партією.
Призупинення HLAS, яка має асоційоване, а не повне членство в PES, виявилось неочікуваним.
Стефан Левен, президент PES і колишній прем'єр-міністр Швеції, погрожував виключити партію Фіцо в інтерв'ю шведським ЗМІ ще перед виборами через її популістський нахил. Smer вже була тимчасово відсторонена від членства в PES у 2006 році після формування уряду з ультраправими.
Один із членів Європейського парламенту, соціаліст Педро Маркес, раніше заявив, що його група в Європейському парламенті, Соціалісти та демократи (S&D), діятиме в унісон з ширшою PES.
Згідно з заявою S&D, бюро групи зустрінеться у вівторок у Страсбурзі, щоб обговорити відсторонення трьох словацьких членів.
«Останні публічні коментарі та позиції лідерів партій SMER і HLAS щодо російської війни проти України, міграції, верховенства права та LGTBIQ-спільноти викликали серйозне занепокоєння, їм не має місця в прогресивній сім’ї», – йдеться у прес-релізі групи.
Катаріна Рот Неведялова, депутат Європарламенту від Smer, яка брала участь у переговорах у четвер, сказала, що очікує рішення PES.
Вона стверджує, що Словацька національна партія, яка увійшла до коаліції Smer і Hlas, не є праворадикальною партією і планує це довести.
На виборах 30 вересня Smer набрала 23%, а Glas посіла третє місце з 14,7%.
Обрання тричі колишнього прем'єр-міністра Фіцо викликало тривогу в Брюсселі після того, як він заявив, що Словаччина припинить військову підтримку України, розкритикував санкції ЄС проти Росії та зробив заяви, спрямовані проти LGTBIQ.
У Smer, зі свого боку, заявляли, що партія продовжуватиме підтримувати Україну фінансовою та гуманітарною допомогою і залишиться відданою членству в ЄС та НАТО.
Роберт Фіцо заявляв, що він не проти України в ЄС, але принципово виступає проти України в НАТО, оскільки «не хоче Третьої світової війни». Водночас він не зміг пояснити, від якої саме військової допомоги Україні він збирається відмовитися.