Європейська комісія відмовилася від планів накладення санкцій на ядерний сектор Росії у десятому санкційному пакеті. Про це повідомляє POLITICO із посиланням на трьох дипломатів ЄС, які говорили на умовах анонімності.
Виконавчий орган ЄС спершу повідомив країнам ЄС про наміри розробити санкції проти цивільного ядерного сектору Росії. До цього напередодні зустрічі лідерів ЄС минулого тижня закликав президент України Володимир Зеленський.
Однак, за словами трьох дипломатів, цей план провалився.
Пакети санкцій ЄС поділяються на кілька частин: нові обмеження, спрямовані на конкретні сектори, зокрема авіація чи воєнна галузь, і списки, які накладають візові обмеження та заморожування активів для окремих осіб і компаній. Однак, згідно з чорновим варіантом пакету санкцій, з яким ознайомилось видання, в жодній з частин немає ядерного сектору.
«На жаль, ядерний сектор не включений у цю пропозицію», — сказав дипломат ЄС із так званої країни-яструба.
Проти запровадження санкцій щодо ядерного сектору виступає Угорщина, яка посилається на свою залежність від Росатома. Щоб подолати потенційне вето Угорщини, ЄС розглядав можливість включення до списку окремих співробітників «Росатома» та інших компаній, однак зрештою вирішив цього не робити.
«Угорщина не допускає цього, оскільки їх атомна станція належить «Росатому», і вони кажуть, що вона виробляє 50 відсотків енергопостачання країни. Але санкції проти окремих осіб (окрім генерального директора) не повинні впливати на енергетичну безпеку», — сказав один з дипломатів ЄС.
Франція також виявила поміркованість: чиновник міністерства економіки країни на початку цього тижня заявив журналістам, що «чимало атомних електростанцій використовують паливо з російської енергії».
Деякі дипломати ЄС висловили розчарування цим кроком.
Як повідомлялось, 5 лютого президент України підписав указ про набуття чинності рішення РНБО про санкції проти Росатому та інших атомних організацій РФ.
За даними The Washington Post, «Росатом» закуповує обладнання й сировину для військової промисловості РФ.